Сазнај новости из
хришћанског свијета
Ректор призренске Богословије: Треба охрабрити народ да издржи, а као да нема ко то да уради30/11/2014
Протојереј ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор призренске Богословије: Треба охрабрити народ да издржи, а као да нема ко то да уради . Опстали смо у невољи, јер се сила Божја у немоћи показује. Извор: Вечерње новости КАДА је пре неки дан у Високим Дечанима, на манастирску славу Светог Стефана Дечанског, примио Орден Светог Саве првог степена, протојереј ставрофор Милутин Тимотијевић, ректор призренске Богословије у потресној беседи, обраћајући се патријарху, свештеницима, монаштву и народу, између осталог, рекао је: „Овим чином ви кажете да сам нешто добро учинио. А ја се питам: шта сам то учинио, а да нисам био дужан да учиним...“ Додао је: „До сада сам два пута примао ово одликовање са ликом најлепшег сина српског народа, Светог Саве, нашег духовног родитеља. Веселио сам се, јер је оба пута Орден био за Богословију: 1996. у Призрену и 2006. у Нишу. И сада се радујем. Највише због овде присутне, деце моје, која су често била ускраћена очевог присуства и пажње, због мојих обавеза у школи“. У дану признања за све што је чинио и учинио за призренску Богословију, духовни и национални стуб српског народа, прота Милутин је заокружио пола века служења у свештеничком чину и више од три деценије ректорске службе. У Призрену, до лета 1999. године, до страшног егзодуса нашег народа са Косова и Метохије. Од тада, у изгону, у Нишу. У Хиландарском метоху „благодарећи тадашњем епископу, а данашњем патријарху српском, Иринеју“, подигнута је нова богословска школа. На њеном оснажењу, уз упорност епископа рашкопризренског, Теодосија, 2011. поново је заживела школа у Призрену. - Овде бих хтео да изнесем, једно чудо Божје - каже нам ректор Тимотијевић. - Неки су хтели да призренске Богословије нема. Да буде сатрта и затрта. А, она, изгнана, у Нишу почела је да доноси плодове. Сада, уместо једне, тим чудом Божјим, имамо две школе. У Нишу и Призрену. Истог су имена по Ћирилу и Методију. Истог су ктитора, великог добротвора српског народа Симе Игуманова. Исту крсну славу славе. Сачувале су памћење. У спасеним архивима и књигама... кликни на read more да прочиташ чланак до краја Прочитај опширније!
Read More
Руска влада даје Цркви $ 40 милиона да стварање духовних центара Руска православна црква ће добити укупно 2 милијарде рубаља (40 милиона долара) из федералног буџета за стварање духовно просветитељских центара. Замјеник министра културе Владимир Аристаркхов изјавио је раније овог мјесеца да ће 958 милиона рубаља ($ 19,4 милиона) бити издвојено за те центре сљедеће године, извјештавају новине РБЦ , позивајући се на писмо које је министар упутио посланицима владајуће странке Уједињена Русија. Финансирање је дио федералног програма чији је циљ "јачање јединства руског народа", чији је укупни буџет од 1,4 милијарди рубаља 2015, наводи лист. У мају, 1,1 милијарди рубаља је дистрибуирано међу 23 новорегистрованих невладиних организација повезаних са црквом у циљу успостављања центара широм Русије, од Иркутска до Дагестана, извјештава РБЦ, позивајући се на листу Министарства унутрашњих послова НВО. Топли загрљај поглавара Православне Цркве и Римокатоличке Цркве, као и сама посета папе Фрање Цариграду, доноси поруку љубави и мира милионима хришћана широм света, јављају медији. Последњи Папа који је посетио Цариград био је Бенедикт XVI 2006. године; пре тога патријарх Димитрије је дочекао папу Јована Павла II 1979. године.
У пратњи Васељенског Патријарха на аеродрому су се налазили Митрополит пергамски Јован (сапредседавајући Заједничке међународне комисије за богословски дијалог Православне Цркве и Римокатоличке Цркве), Архиепископ амерички Димитрије и архиђакон Андреј Софијанопулос. Пред самом Цариградском Патријаршијом Папу су дочекали звуци звона с цркве, док су високог госта на улазу поздравили Митрополити никејски и халкидонски. Васељенски Патријарх је отпратио папу Фрању у патријарашку Саборну цркву Светог Георгија. Двојица поглавара су присуствовала доксологији, после чега су благословили присутне у цркви. Међу уваженим гостима налазили су се и генерални конзули у Цариграду. Васељенски Патријарх је подарио Папи икону Светог Георгија изображену на Светој Гори. Заузврат, папа Фрања је уручио Његовој Свесветости факсимилни примерак једног грчког рукописа из 11. века који се налази у Ватиканској библиотеци и копију мозаика с Христом из 9. века из базилике Светог Петра. У наставку је високи гост у самој Патријаршији водио разговоре с домаћином, Свесветим Патријархом Вартоломејом. Овом приликом Папи су представљени чланови Светог и Свештеног Синода Цариградске Патријаршије. протођакон Радомир Ракић; преузето са сајта СПЦ Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Атанасије упозорио је данас у Босанском Петровцу да постоји проблем дискриминације православних вјерника који живе на подручју Федерације БиХ.
"Тамо гдје је примјетна дискриминација православних вјерника теже је говорити о успјешности међурелигијског дијалога. Тај проблем, нажалост, постоји", истакао је владика Атанасије у разговору са Мирјаном Ваљевац из УСАИД-а, стручним савјетником Међурелигијског вијећа БиХ Игором Кожемјакином и Гораном Бубалом из хуманитарне организације "ЦРС". Из Епархије бихаћко-петровачке саопштено је да је Његово преосвештенство истакао да је међурелигијски дијалог умногоме условљен социјалним и друштвеним правима вјерника приликом запошљавања. Он је саговорнике упознао о условима живота вјерника Српске православне Епархије бихаћко-петровачке на свом простору са нарочитим освртом на вјернике који живе на подручју ФБиХ, односно у Унско-санском и Ливањском кантону. Повод за овај пријем, на иницијативу Међурелигијског вијећа, јесте УСАИД-ов четворогодишњи пројекат изградње повјерења, разумијевања и одговорности за будућност, чији је циљ побољшање услова живота вјерника свих вјероисповијести у БиХ. Епископ Атанасије изразио је спремност да подржи међурелигијски дијалог на подручју Епархије бихаћко-петровачке који се и сада одвија под покровитељством УСАИД-а, ЦРС-а и Међурелигијског вијећа у БиХ. | Извор: СРНА | "Реал Мадрид" уклонио крст из свог грба, "да се не повриједе осјећања муслимана" Шпански фудбалски клуб потписао је уговор у Абу Дабију МАДРИД. Шпански фудбалски клуб "Реал Мадрид" у стратегији проширења на уклонио је симбол крста са свог грба. На грбу који се појављују на кредитној картици Народне банке Абу Дабију (NBAD) крста крунисаног краљевском круном, неће бити , "да се не повриједе осјећања муслимана", пише СПОРТ.ЕС. Кредитна картица је показана током презентације у ложи за почасне госте Бернабеа, којој су присуствовали предсједник Краљевског клуба Флорентино Перез и директор банке Алек Торсби. Перезов посао у Абу Дабију се успешно развија. Нбад је један од спонзора клуба у наредне три. Банка је обећала да ће наставити изградњу одмаралишта «Real Madrid Resort Island» вриједног $ 1 милијарду долара.Пројекат је покренут прије две године под покровитељством фонда RAK Marjan Island Football и био суспендован због његовог "нестанка". Перес се радује спонзорству од 50-60 милиона евра годишње и спреман је да жртвује крст на грбу клуба ради тога. БЕОГРАД, 27. НОВЕМБРА /СРНА/ - Породична слава уврштена је на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног насљеђа човјечанства, што представља први упис културних добара из Србије на ову листу.
Одлуку о упису славе на Унескову листу донио је Међувладин комитет за заштиту нематеријалног културног насљеђа на редовном засједању одржаном данас у сједишту Унеска у Паризу, саопштено је из Министарства културе и информисања Србије. Помоћник министра културе и информисања Србије за међународну сарадњу, европске интеграције и пројекте Асја Драча-Мунтеан истакла је да је упис на Репрезентативну листу Унеска од великог значаја за српску културу и њено нематеријално насљеђе. "Улазак на листу за Србију представља изузетну част и престиж, али истовремено значи и обавезу државе чланице да створи неопходне услове за очување нематеријалног наслеђа на својој територији", нагласила је Мунтеанова. Србија је 2010. године ратификовала Унескову Конвенцију о заштити и очувању нематеријалног насљеђа, а исте године почела је примјена Конвенције и створени су услови да Србија може да предлаже елементе нематеријалног културног насљеђа на Унескову Репрезентативну листу. За имплементацију конвенције задужено је Министарство културе и информисања Србије. Номинацију Породична слава за упис на листу припремио је Етнографски музеј у Београду. Члан Номинационог тима за упис славе у Репрезентативну листу Унеска Марко Стојановић рекао је на представљању у Паризу да је народни обичај прослављања домаћег заштитника под називом "слава" или "крсно име" обликован у српској средњовијековној држави. Он је појаснио да данашњу обичајно-религиску форму славе практикују и припадници неких мањинских заједница, те да се значај славе уважава и на индивидуалном и на општедруштвеном плану, што је штити, одржава и преноси кроз генерације као живо нематеријално насљеђе. Центар за нематеријално насљеђе Етнографског музеја приложио је Унесковој комисији обимну документацију која на најбољи начин указује на значај славе у српском народу, прије свега као симбола заједништва. Славски обред састоји се из претхришћанских, христијанизованих и хришћанских елемената, што скупа учвршћује религијски и национални идентитет и подржава културну разноликост. Извор: Срна 28.11. У Соколовићима код Рудог у току обнова храма подигнутог за време Турака у 16. веку28/11/2014
РУДО - У Црквинама, ливади названој по месту где је у 16. веку на врхунцу моћи, Мехмед-паша Соколовић (Бајо Ненадић) подигао цркву мајци, а коју су касније Турци спалили, у току је обнова цркве. Ктитор је поп Стеван Гагић из Калифорније. Овај будући храм на некадашњим темељима цркве, свештеник Гагић је посветио жртвама Јасеновачког логора и везировој мајци која је у православној вери остала до краја живота, за разлику од супруга Драгутина који се потурчио. Оцу је Бајо Ненадић саградио џамију, кад и мајци цркву, а дели их Соколовачки поток. У временима прошлим, џамија је пет пута рушена, па и у овом веку, и исто толико пута обновљена. Црква се обнавља први пут. Причу у „Новостима“ о спремности Слободана Рађена да ливаду уступи бесплатно градитељима цркве прочитао је у Калифорнији времешни поп Стеван Гагић, који је током Другог светског рата емигрирао са Пала. Одлучио је да буде ктитор цркви. Послове води грађевински инжењер из Ваљева Бранислав Ковачевић, власник фирме „Трем градња“ - Мало каснимо у радовима, због превеликог броја кишних дана. Посла ће бити и на пролеће, али не много - каже за „Новости“ Андрија Ђедовић, грађевински техничар из Ваљева, који тренутно замењује инжењера Ковачевића. Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ Друга међународна Патристичка конференција одржаће се у Москви
2. Међународна Богословска Патристичка конференција 'Свети Симеон Нови Богослов и његова духовна баштина ' одржаће се у Москви од 11-12.децембра 2014.године Покровитељ Конференције је Богословском институт за постдипломске студије Свети Ћирило и Методије и Национални Нуклеарни Универзитет Мепхи (Moscow Engineering Physics Institute). Комисија за питања породице, заштите материнства и дјеце при Московској патријаршији иступила је против амандмана на кривични закон Руске Федерације, којим се предлаже већа одговорност за свјесно наношење лакших повреда и батинање.
„Патријаршијска комисија не може подржати амандман у оном дијелу у којем се предлаже кривично гоњење родитеља за разумну и умјерену примјену физичке казне у васпитању дјеце и примјена строже одговорности у таквим случајевима. Стога, Комисија сматра да доношење амандмана у овом тренутку није пожељно“, наводи се у саопштењу Комисије. Потписници документа сматрају достојним хвале оне породице које су у стању да осигурају правилно васпитање дјеце, њихово морално формирање, без прибјегавања најстрожим васпитним мјерама. Међутим, како они сматрају, то не може оправдати настојање да се родитељима законски забрани примјена било какве физичке казне, „тј. да се вјештачки ограниче права и могућности родитеља у области васпитања дјеце“. Комисија истиче да расположиви подаци „методолошки исправних научних испитивања не сугеришу да умјерена и разумна примјена физичке казне у васпитању дјетета, а у контексту нормалних породичних односа, наноси било какву значајну штету“. „Иницијативе за законску забрану физичког кажњавања у породици, како у историји тако и у савременој пракси, често су уско повезане са идеологијама усмјереним на рушење и смањење улоге породице као такве, ограничење богоустановљених права родитеља, уништење традиционалних моралних и породичних вриједности, традиционалне културе породичног васпитања“, каже се у саопштењу. Са енглеског: Александар Орландић Извор: interfax-religion.com; преузето са са radiosvetigora У четвртак се отвара изложба са предметима из заоставштине једног од најомиљенијих поглавара Српске православне цркве. Скупе ствари није куповао, вредне поклоне даривао другимa БОГОСЛУЖБЕНИ предмети и књиге, одежде, ордење, прибор за писање, панагије и напрсни крстови, машине за шивење и куцање, мантије, капути, обућа, чивилук, алат, мало познате фотографије, књиге... Ово су само неки од око 180 предмета из заоставштине блаженопочившег патријарха српског Павла, који ће од сутра до последњег дана јануара бити изложени у Музеју Српске православне цркве у Београду. Названа по патријарховој књизи „Сведочим, само...“, изложба ће, по речима Владимира Радовановића, управника Музеја СПЦ, кроз предмете које је патријарх свакодневно користио, најбоље сведочити, показати и приказати његову архипастирску личност. - Скромно је живео, скромни су и предмети које је употребљавао, и по броју и по изгледу - каже Радовановић. - Поделили смо их у три целине, које време патријарха Павла приказују кроз световни, монашки и период док је био први међу једнакима. О световном Гојку Стојчевићу најбоље говоре фотографије, од прве из 1924. године, у школи у Кућанцима, до оних са школским друговима, пријатељима и рођацима, фотографисаним док 1946. није обукао монашку ризу у манастиру Благовештење. - О „златним рукама“ које је извештио током световног живота, а које нису престајале да стварају готово до последњих месеци патријарховог живота, своју причу на овој изложби казују алат и шиваћи прибор. Њиме је сам направио малу лампу која је била на његовом столу, „рециклирао“ обућу чије ђонове је „пресвлачио“ такозваном тјубелес гумом, поправљао све што се поправити могло, крпио и зашивао - прича наш саговорник и показује нам једну од патријархових ципела педантно „поправљених“ и ношених док заиста није дошло крајње време за куповину нових. Недалеко од њих изложена је и чувена патријархова свечана одежда. Она са плаво-белим крстовима. Она у којој га најбоље и најчешће памтимо. У њој га, чини се, и данас видимо.- О материјалној вредности изложених предмета, излишно је да се говори. Њихова највећа вредност је у томе што их је носио и користио патријарх. Скупоцене ствари није куповао, а такве, добијене, поклоне је даривао онима којима су били потребни, онима којима је требало помоћи кад им је било најтеже. Да им се нађе. Нарочито у време ратова који су беснели током деведесетих - открива Радовановић.Зато је скупоцености на овој изложби мало. Вредно је ордење добијено од Републике Србије, Републике Српске, Васељенске патријаршије и Руске православне цркве, као и њему драги поклони од поглавара других помесних православних цркава. - Посебну вредност имају и панагија, напрсни крст и приказ рођења Господа Исуса Христоса, од седефа, дар Јерусалимске патријаршије. Ту су и осликана васкршња јаја. И, по много чему јединствена, кутија коју је добио од руског патријарха Алексеја Другог, на којој су осликани мотиви из Пушкинове „Бајке о златном петлићу“ - наглашава наш саговорник. И после детаљног разгледања, утисак о изложби је исти - скромни предмети са громогласном поруком која дуго одзвања у срцу и уму. Поруком баш о скромности као највећој врлини. Онако као што на једном од изложених, увеличаних патријархових рукописа пише: „Потребно је да ми који смо се определили да служимо Богу, својим животом сведочимо о ономе што говоримо“. А Он је истински сведочио. ФОНТ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА ПОСЕБАН део изложбе чине увеличане мисли и поуке, као и забелешке писане патријарховом руком, препознатљивим зеленим мастилом. - Ово је заправо прави мали подухват студената Филолошко-уметничког факултета из Крагујевца који су за Удружење новинара Србије реализовали пројекат „Ћирилични фонтови - пишите као знаменити Срби“. У оквиру тог пројекта, урађено је пет дигитализованих фонтова. Један од њих је и фонт патријарха Павла, који смо за ову прилику искористили како бисмо увеличали и представили оно што је Његова светост писао - каже наш саговорник. МУЗЕЈ У РАКОВИЦИ - СВИ изложени предмети део су заоставштине патријарха Павла која се налази у манастиру у Раковици. Зато планирамо да у тој светињи отворимо музеј у ком ће бити стално изложени сви предмети из заоставштине Његове светости блаженопочившег патријарха српског Павла - открива за „Новости“ Владимир Радовановић, управник Музеја СПЦ. Извор: Вечерње новости НИШ - У казнено поправном заводу у Нишу данас jе освештана обновљена црква Светог краља Стефана Дечанског на чиjоj су реконструкциjи и осликавању радили затвореници ове установе. Свету литургиjу у обновљеноj цркви служио jе владика нишки Jован коjи jе рекао да учешће у овоj обнови показуjе да у затвореницима има доброг а доказ за то су, како jе рекао" и светле боjе на фрескама". "Наjзначаjниjе jе да jе засиjао крст на овоj цркви да отера свако зло и да можемо се молимо за спас душа затвореника" рекао jе Jован.Oн jе и засадио стабло храста у непосредноj близини цркве. Затвор у Нишу посетио jе и министар правде Никола Селаковић коjи jе истакао да jе ова затворска установа до пре неколико година била наjпроблематичниjа у Србиjи, али да jе сада "почела да излази из проблема, а круна тог изласка jе управо оваj храм". Oн jе похвалио управу затвора због развоjа пољопривреде, наводећи да jе производња на затворскоj економиjи са 70 тона повећана на чак 500 тона кукуруза. Управник Нишког затвора Aлександар Грбовић нагласио jе да су на обнови цркве затвореници радили "искључиво добровољно". "Били су укључени затвореници коjи се налазе на одслужењу казне за сва постоjећа кривична дела", рекао jе Грбовић и додао да су на обнови затворске цркве радили и затвореници коjи нису хришћани. Храм коjи jе данас освештан подигао jе 1934. године краљ Aлександар, а обнова jе започета пре годину дана. Радове на храму обавило jе 150 затвореника и 40 запослених. Неки затвореници су се први пут сусрели са иконописањем и дрворезом. У Нишком затвору тренутно казну издржава 1.263 ЗATВOРEНИKA, међу коjима jе од 60 до 70 одсто тзв. повратника. Oко 30 одсто затвореника у Нишу починили су неко кривично дело везано за "послове са дрогом". Извор: Танјуг ДРАМАТИЧНО! У сектама у Србији 200.000 људи, баве се педофилијом и проституцијом!Најпогодније тло Војводина, са 60 разних секташких удружења. Врбовању приступају студиозно, а неке се служе и психоактивним супстанцама за остваривање циљева
прочитај чланак до краја на Новости Онлине Само десет одсто људи на планети размишља о свом духу, док су други заокупљени материјалним вредностима, убеђен је глумац Иван Босиљчић, који понашањем према ближњима, колегама и познаницима годинама показује како је његово место одавно међу малобројнима који нису затворили очи, срце и душу за праве вредности. -Постао сам верник када сам се први пут причестио. Вера је пре свега унутрашња жртва, а манифестује се споља. Јеленино и моје венчање, крштење наше Нине, свако причешће, као и све друге свете тајне и многи лепи догађаји изнова ме учвршћују у том уверењу – каже Иван који у браку са јеленом Томашевић има двоипогодишњу ћеркицу Нину. Пут испитивања сопственог духа одвео га је, између осталог и до тумачења реченице Виктора Игоа: „Волети ближњега значи видети лице Бога“. Јер каже „шта је друго сусрет са лицем Господњим до рај!“ - Благодат или духовни миље незслужени је дар који нас увекнадилази и чини децом Божјом. По апостолу Павлу ми сами себе лишавамо благодати и уводимо у пакао. А пакао је грозота коју чини недостатак љубави. Пакао је мржња. Објашњавајући шта за њега значи страхопоштовање према Богу, Иван каже како нас „у Старом завету Бог васпитава страхом од казне, а у Новом страхом од греха. Старозаветни страх је ропски, а новозаветни синовски, и тако се претвара у страхопоштовање“. За Васкрс 2009. Отпутовао је на Христов гроб. Из Израела му је пре тога писао његов духовник: „Сине, овде и неверујући постају верујући. Јерусалим је предукус Раја.“ - И заиста је било тако. Седам година пре тога две недеље сам боравио на Светој Гори. По повратку у Србију углавном сам ћутао. Родитељи су се силно забринули шта ми је, а ја сам тог лета само научио шта је празнословље. О вери највише разговара са верујућим људима, али и са неверујућима, у нади да ће они спознати реалност. Иако никада не инсистира да прихвате оно о чему он говори, његови саговорници га скоро увек оставе у нади. -Захвалан сам Господу што ме је удостојио сусрета са нашим духовником, оцем Иларионом Ђурицом. Јер лош духовник саблажњава и нема већег непријатеља вере од њега. Духовник без светости је и духовни и морални бесмисао. Он мора дисати светост, молитву односно своје очинство у ком је истовремено и његово материнство. Мора да развија душу својих синова и кћери благодатним животом. Што је чистији пред Богом, то је више духовни отац. Васпитаван у духу православља, још од детињства дубоко у себи је знао и осећао како ће му Бог помоћи у важним ситуацијама. У то се уверио још 1997, кад је на Велику Госпојину преживео ужасну саобраћајну несрећу. Зато младим генерацијама поручује да верује свом снагом. И телесном и духовном. -Нека се труде да постигну веру, јер ће са њом постићи и наду и љубав. Вера је већа од праведности. Она нас обожује и чини вишима од нас самих. КАКО ЈАВНА ЛИЧНОСТ КОЈА СЕ БАВИ СВОЈИМ ДУХОМ ОПСТАЈЕ У МОНДЕНСКОМ СВЕТУ? У монденском свету вребају моћ, привидни углед, престиж, богатство, али илажна обећања, дивљења и ласкања. Тај свет пориче доброту и светост и тиме негира натприродни – духовни живот у човеку. Монденски свет своди свет на уживање. Не кажем да уживања нису благословена, али само кад су са мером. Зато немам амбицију да будем раскалашан глумац, нисам звезда, манипулатор и варалица фасцинацијом. Нисам идол, јер идоли брзо падају, а моја намера је да трајем нормалан и обичан. Извор: https://www.facebook...501028466830619 ДЕЧАНИ, 24. НОВЕМБРА /СРНА/ - Његова светост патријарх српски Иринеј поручио је данас у манастиру Високи Дечани да жели се сви расељени Срби врате на Космет, а онима који га нису напустили да имају вјере и да издрже.
"Желео бих да се сви они који су овде рођени, врате на Косово и Метохију, својој кући, свом дому, храму, гробљима", рекао је патријарх Иринеј у манастиру гдје је данас обиљежена слава - Свети краљ Стефан Дечански, преносе медији. Литургији, коју је служио патријарх Иринеј уз саслужење владике рашко-призренског Теодосија и тимочког Илариона, присуствовало је око 1.000 људи. Осим расељених Срба из Ђаковице литургији су присуствовали и православни вјерници из централне Србије, Црне Горе и Албаније. БЕОГРАД, 23. НОВЕМБРА /СРНА/ - Српска крсна слава ће до краја идуће седмице званично бити на Унесковој репрезентативној листи нематеријалног културног насљеђа човјечанства. Крсна слава ће тако као напрепознатљивији обичај већине српских православних породица остати упамћена и као "први упис" Србије на листу свјетског нематеријалног културног насљеђа, пишу "Вечерње новости". Члан номинационог тима Славе за Унескову репрезентативну листу нематеријалног културног насљеђа човјечанства Марко Стојановић каже да је слава представљена прије свега као обред освештања хране и пића који православни хришћани у Србији практикују у оквиру годишњег циклуса обичаја и као празник породице, посвећен светитељу, заштитнику домаћинства. Он је навео да је Унесковој комисији приложена обимна документација која најбоље свједочи о истинској важности славе за идентитет српског народа током минулих вијекова, дана и у будућности. Наглашено је, како каже, да је ријеч о народном обичају прослављања свеца заштитника, који је обликован у српској средњовијековној држави, као и да његову данашњу обичајно-религијску форму, осим већинског спрског становништва, практикују и припадници неких мањинских заједница. У објашњењу славске гозбе, наведено је да се тако шири друштвени круг у коме се слава препознаје као симбол заједништва и индентитета. Србија је 2012. године усвојила регистар нематеријалног културног насљеђа који тренутно садржи 27 ставки. Осим славе, ту су и молитва - ђурђевдански обред, јело белмуж, израда ратарских свијећа, пиротског качкаваља и ћилима, филигрански занат, косовски вез, наивно сликарство Словака, Лазарице у Сиринићкој жупи, Вуков сабор, ерски хумор, пјевање из гусле, пјевање из вика, ојкача, коло, фулашка пракса, врањска градска пјесма, израда чутура, чување Христовог гроба и друго. ПОДГОРИЦА, 22. НОВЕМБРА /СРНА/ - Филм Радисава Јеврића под насловом "Такве вјере ни у Израиљу не нађох", који свједочи духовном и тјелесном исцјељењу у манастиру Острог, биће приказан на 19. филмском фестивалу у Москви, који почиње у понедјељак, 24. новембра. Филм свједочи о духовном и тјелесном исцјељењу Татарке Софије, а сниман је четири године. Остварње је снимљен у производњи манастира Острог, саопштено је из Митрополије црнгорско-приморске. Ријеч је о филму на руском језику, који је преведен је на српски, грчки, француски, шпански, њемачки. Филм "Такве вјере ни у Израиљу не нађох" учествовао је и на Фестивалу "Златни Витез" у Русији. Ријеч је тридесетоминутном видео-запис у којем је представљено чудесно исцјељење муслиманке из Башкирије, која је била толико болесна да су јој љекари рекли да јој је лобања одвојена од кичме. Како је болст напредовала, Софија скоро није могла ни да хода. Она је дошла у манастир Острог, гдје је крштена у православној вјери, а затим, молећи Светог Васија за помоћ, добила и исцјељење. Данас потпуно здрава Софија у филму Софија прича свој пут исцјељења. Међународни филмски фестивал "Радоњеж" одржава се у Москви од 24. до 27. новембра под покровитељством Његове светости патријарха московског и цијеле Русије Кирила. "Радоњеж" или фестивал Светог Сергија Радоњешког, одржава се од 1995. године и сматра се најзначајнијим у области православног филмског и телевизијског стваралаштва. ДОБОЈ, 22. НОВЕМБРА /СРНА/ - Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом освештао је данас темеље парохијско-административног центра при спомен-храму Рођења Пресвете Богородице у Добоју. Епископ Хризостом благословио је изградњу овог објекта у нади да буде на добробит оних који ће користити услуге. Свештеник Душко Недић рекао је Срни да ће у парохијско-административном центру бити смјештене и канцеларије Кола српских сестара, Српског црквеног пјевачког друштва "Богољубље" и Светосавке омладинске заједнице из овог града. У оквиру објекта налазиће се и црквена продавница.Свештеник Недић је напоменуо да је мајска поплава успорила изградњу парохијско-административног центра. Најмање 50 цркава оштећено у војним акцијама у Украјини Москва- Најмање педесет цркава било је нападнуто, а двадесетак цркава преузето на територији Украјине у току војне акције тамо, рекла је Владислава Филианова, шеф за Национална и вјерска питања истраживачког сектора Руског Института за стратегијска истраживања. Најмање 50 цркава је оштећено у војним акцијама у Украјини –каже руски експерт. "То је минимално, јер се информације о таквим преузимања ријетко преносе у медијима. Експерт наглашава да је медијима препоручено да не пласирају такве информације с циљем спречавања погоршања ситуације у земљи, због чега је тешко видјети објективну слику.-Извор: Interfax-religion.com Превод:Д.Ђурић вјеронаука.нет САД:научни скуп о Библијској археологији Форум је одржан на Универзитету Небраска у Омахи Оваква конференција се одржава сваке године на Универзитету. Ове године главна тема разговора учесника форума били су резултати недавних истраживања у историјском локалитету, гдје се у старини налазила Новозавјетна Витсаида, и недавна ископавања у неким другим мјестима у Израелу. Говорници су били амерички археолози специјализовани за истраживање на Блиском истоку: Ј Селигман ("Манастири и насеља у предграђу Јерусалима византијског периода"), М. Епполд ("Месијански Јевреји Витсаиде и јерусалимски хеленисти... Бројне презентације и дискусије семинара биле су посвећене савременим методама истраживања у археологији и њихова примјена на ископавањима у Израелу и Палестини. Превод са руског језика Вјеронаука.нет ; вјероучитељ Драган Ђурић ДОБОЈ, 20. НОВЕМБРА /СРНА/ - У добојском Центру за културу и образовање вечерас је отворена изложба архивске грађе под називом "Митрополија зворничко-тузланска, уочи и за вријеме Првог свјетског рата /1891-1918/", аутора Радована Пилиповића и Милоша Матијевића. Пилиповић, који је директор Архива Српске православне цркве /СПЦ/ из Београда, рекао је да је ово прва поставка у Републици Српској која представља историјски, хронолошки пресјек како је српски народ једне дијецезе живио и проживио ратне године. "У форми фотографија и разних докумената вечерас су приказани оригинали из фондова архива СПЦ у Београду и архива Епархије зворничко-тузланске", изјавио је Пилиповић. Он је навео да ова поставка добија на значају када се има у виду обиљежавање стотину година од почетка Првог свјетског рата. Протојереј-ставрофор добојски Мирко Николић каже да Добој није случајно одабран за поставку, јер је током Првог свјетског рата у овом граду страдало много Срба и био је формиран први концентрациони логор у Европи. Изложба се одржава са благословом Светог архијерејског Синода СПЦ и Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Хризостома. Организатори изложбе су Центар за културу и образовање Добој и Архијерејско намјесништво добојско. Изложба ће бити отворена до 10. децембра 2014. године.Извор: СРНА ПОД тек изливеним сводовима нове манастирске цркве, над којима ће, наредних седмица, бити постављен и кров, Бешеново је у петак прославило Аранђеловдан. Још од времена краља Драгутина Немањића који га је, на светој Фрушкој гори, установио с краја 13. века, то је слава овог манастира, потпуно срушеног у Другом светском рату и непосредно после њега. - Последњи пут је оволико радости било о Аранђеловдану 1940. године, дакле непосредно пред рат и рушење ове наше светиње - зборио је, не кријући старачку сузу радосницу, мештанин Влада Живковић (82), непосредно после славске литургије. - Подиже, ево, игуман Арсеније и цркву и изли и сводове, дочекаћу, даће Бог, да подигне и конаке. Архимандрит Арсеније Матић, ни сам не кријући озареност која је у петак буквално прекрила Бешеново, одговорио је часној старини која је још давне 1932. године крштена у старом Бешенову: - Није, деда Владо, подигао игуман, већ Бог и добри људи! А на главном и бочним улазима у нову манастирску цркву за чије подизање је, захваљујући и медијској подршци „Новости“, у протеклих нешто више од годину дана прилоге послало више од 500 добрих људи из васколиког српства, баш о Аранђеловдану су осванула троја нова, раскошна храстова врата.- Кад пред Богом обећаш, мораш и да испуниш, те тако и ја обећах и учиних. За душу својих предака и потомака и на ползу нашем народу српском - рекао нам је Светлан Миличевић, који их је, о свом трошку, направио у својој столарској радионици у Ужицу, довезао у Бешеново и монтирао уочи самог Аранђеловдана. Тако су се, у новој бешеновачкој цркви, у петак, опијајуће, мешали мириси славског тамјана и тек обрађене старе храстовине, а већ у суботу неимари ће наставити са зидањем куполе високе 16 метара. Ако Бог да лепог времена, и њен врх и нови кров ће, пре измака ове године, бити опточени бакарним лимом...Прочитај опширније на сајту Вечерњих новости БАЊАЛУКА, 20. НОВЕМБРА /СРНА/ - Служењем парастоса погинулим српским борцима Првог свјетског рата у бањалучком храму Христа Спаситеља и одржавањем пригодног умјетничког програма, данас је обиљежен Дан уласка Српске војске у Бањалуку 1918. године. "Дан уласка Српске војске у Бањалуку 1918. године за нас Србе са ове стране Дрине један је од најзначајнијих догађаја у нашој новијој историји", рекао је савјетник министра за рад и борачко-инвалидску заштиту Републике Српске Милан Торбица. Он је нагласио да се Влада Републике Српске, обиљежавањем овог и других историјских датума, опредијелила да сачува историју страдања српског народа, да млада покољења гледају на подвиге српских војника који су слободу извојевали најљућом вољом и снагом. "Искрено очекујем да се уважи наша жеља и право, које не споримо и другима, да будемо своји на своме и да са свима који нама желе добро живимо у миру и толеранцији", истакао је Торбица. Он је подсјетио на историјске догађаје који су претходили Првом свјетском рату и уласку Српске војске у Бањалуку. Предсједник Скупштине града Бањалука Будимир Балабан рекао је да се од 1914. до 1918. године десило велико страдање српског народа, које је попримило размјере геноцида. "За нас је од великог значаја 21. новембар 1918. када је Српска војска ушла у Бањалуку и тиме након 450 и више година донијела слободу српском народу од турске и аустроугарске окупације на овим просторима", истакао је Балабан. Он је рекао да је у Градску управу од представника Удружења потомака и поштовалаца српских бораца ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године стигла иницијатива за подизање споменика у Бањалуци српским војницима погинулим у Првом свјетском рату, те да ће она бити размотрена у редовној процедури. Предсједник Градског удружења потомака и поштовалаца српских бораца ослободилачких ратова од 1912. до 1918. Небојша Куштриновић рекао је да је покренута иницијатива за формирање фондације за изградњу споменика у Бањалуци војводи Степи Степановићу и српским добровољцима са ових простора погинулим у Првом свјетском рату. Куштриновић је рекао да би споменик требало да буде откривен 21. новембра 2018. године, на стогодишњицу ослобођења Бањалуке у Првом свјетском рату. Обиљежавању Дана уласка Српске војске у Бањалуку 1918. године присуствовали су изасланик предсједника Републике Српске Душко Четковић, представници Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, представници града Бањалука, генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић, представници СПЦ, угледни јавни и културни радници и грађани. У оквиру програма обиљежавања овог датума, у 17.00 часова у Културном центру Бански двор биће одржан округли сто о теми "Пуцањ у ропство". Извор:Срна МЛАДИ ТЕОЛОЗИ ПОСЈЕТИЛИ ТЕКИЈУ, САМОСТАН И МАНАСТИР МОСTАР, 20. НОВЕМБРА /СРНА/ – Студенти теологије из Сарајева, Мостара, Фоче, Новог Пазара и Београда данас су боравили у Херцеговини, гдје су посјетили духовне центре, текију на Буни, Фрањевачки самостан у Мостару, те манастир Житомислић. Посјета је организована у оквиру сусрета младих теолога који већ девету годину организују Међурелигијско вијеће БиХ и Фондација "Конрад Аденауер". Tема њиховог овогодишњег дружења била су породичне вриједности. Стручни савјетник у Међурелигијском вијећу Божана Ивелић Катава рекла је да је дружење усмјерено на упознавање младих људи те на јачање будућих односа. "Већина ових студената први пут улази у друге вјерске објекте. Наш је циљ да се ојачаји и продуби познавање религијских група у БиХ. Све промјене у нашем друштву иду споро, а позитивно је да овај програм траје већ девет година и сигурно намјеравамо да га радимо и у будућности", изјавила је Ивелић Катава. Млади теолози јуче су били у посјети Фочи. ИЗВОР: СРНА Број католика у Бечу (1,730,278 људи у 2012.години) биће смањен до 2046.године за трећину
БЕЧ. Према подацима које је објавила Аустријска академије наука, број католика у Бечу (1,730,278 људи у 2012.) биће смањен до 2046. године за трећину, док ће се број православних вјерника увећати, а посебно муслимана. Према прогнозама, укупан број муслимана ће порасти са 12% (2014) на 21%, саопштава Бечко издање "Die Presse". Статистички религијска припадност грађана Беча први пут постала тачно позната након пописа становника Аустрије из 2001. године, У то вријеме становништво града је припадало овим религијама: католика - 49.2%; нерелигиозних - 25,7%; Ислам - 7,8%; Православље - 6,0%; Протестантизам - 4,7%; Јудаизам - 0,5%; друге религије и неодређене религије - 6,3%. Извор:Седмица.ру превод:вјеронаука.нет Патријарх московски и све Русије Кирил упозорио на штетност прекомјерног кориштења друштвених мрежа20/11/2014 Патријарх московски и све Русије Кирил упозорио је на штетност прекомјерног кориштења друштвених мрежа.
„Погружавање у информациони, виртуелни свијет носи одређену опасност од губитка реалног људског контакта. Можемо лако замислити овакву слику: у једној просторији сједе млади људи, загњурени у своје компјутере. Нико не комуницира ни са ким, а уколико се постави питање, игнорише се. А шта они раде? Комуницирају путем друштвених мрежа“, казао је Патријарх на отварању Првог међународног форума православне омладине у Москви. По његовим ријечима, када се реална комуникација замијени виртуелном, човјек се лишава опита општења са живим човјеком. „Ништа нам не пружа такво искуство као лично општење са људима. Знамо да нам понекад недостаје такво искуство у решавању питања породичног живота. Није тајна: често везујемо свој живот са људима који, можда, нису вриједни тога – из неискуства, незнања, зато што немамо искуство општења, не препознајемо флуиде, не видимо шта је погледу човјека“, казао је предстојатељ Руске православне цркве. Патријарх сматра да лична комуникација носи не само рационалну, већ и емоционалну и духовну поруку. „Од човјека исходи одређена енергија. Понекад погледате у очи човјека и видите чист, миран поглед, чисту душу, а понекад – демонски огањ. Али, хоћеш ли осјетити чисту душу преко интернета, чак и ако твој сабесједник са друге стране говори о чистоти душе? И хоћеш ли препознати демонски огањ ако су пред тобом само слика и текст?“, упитао је он. Патријарх је истакао да не позива на потпуно одбацивање друштвених мрежа, већ упозорава против претјераног погружавања у њих, чиме се заклањају друге могућности гледања на свијет. Са енглеског: Александар Орландић Извор: interfax-religion.com |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|