Сазнај новости из
хришћанског свијета
Више од 52.300 припадника полиције, Националне гарде, службеника обезбјеђења и народних стражара обезбјеђивало је сигурност на свечаним догађајима.Више од 4,3 милиона људи присуствовало је прослави Васкрса широм Русије, изјавила је у недјељу портпаролка Министарства унутрашњих послова Ирина Волк.
"Током ноћи до 28. априла, више од 4,3 милиона људи учествовало је у прослави Васкрса у више од 7.400 насеља широм Русије. Око 12.000 црквених служби, литургија и литија одржано је у православним црквама и манастирима", рекла је Ирина Волк. Више од 52.300 припадника полиције, Националне гарде, службеника обезбјеђења и народних стражара обезбјеђивало је сигурност на свечаним догађајима. Извор: ТАСС Превод: ВЈЕРОНАУКА.НЕТ Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем поручио је вјерницима окупљенима у поноћ на Васкршњој литургији у Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци да нема љепше земље и бољег народа него на овим просторима. Владика Јефрем је истакао да се Република Српска мора вољети, обрадити, уредити и изградити, јер може дати све оно што је неопходно за егзистенцију.Он је данашњи празник Васкрс честитао свим вјерницима као и онима који су се, како је рекао, стицајем околности привремено нашли изван отаџбине. "Све их молим да њихов одлазак заиста буде привремен и да се врате у своју отаџбину, јер нема љепше земље и бољег народа, љепших обичаја и дубље духовне културе него на овим просторима", поручио је епископ бањалучки Јефрем. Након молитвеног дијела, прочитана је посланица Његове светости патријарха српског Иринеја, а затим је услиједило причешће вјерника. Васкршњој литургији присуствовао је градоначелник Бањалуке Игор Радојичић, свештенство Српске православне цркве, те многобројни вјерници. Страсну седмицу у ОШ „Вук Караџић“ у Лозници започели смо интегативном пројектном наставом ВАСКРС која обједињује више наставних предмета и све ученике ове школе, желећи на тај начин символично да кренемо Христовим стопама од Његовог свечаног уласка у Јерусалим до Његовог славног Васкрсења. На веронауци ученици су израђивали макету Јерусалима, а вероучитељица Тијана Васић им је детаљно објашњавала сваку Христову стопу, пут Његовог страдања због превелике љубави према нама- кренули смо од Витаније и Лазаревог васкрсења, затим смо заједно са Господом ушли у Јерусалим на Цвети, присуствовали смо Христовој тајној вечери, нашли смо се у Гетсиманском врту да бисмо каснује кренули на Голготу и коначно до места празног Христовог гроба радујући се заједно са архангелом Гаврилом, мироносницама и апостолима који су нам посведочили да ваистину Господ наш Исус Христос васкрсе из мртвих. На енглеском језику урадили смо од стиропора плочице са данима Страсне седмице и догађајима који су се догодили на тај дан на енглеском језику.
Учитељица Мирјана Ћосић заједно са својим првацима и њиховим родитељима осмислила је занимљиву радионицу где су заједнички осликавали јаја и правили разне васкршње декорације. Учитељица Гордана Симић је такође са својим првацима урадила радионицу посвећену овом најрадоснијем хришћанском празницу. Ученици нижих разреда ИО Зајача заједно са својим учитељицама Миланком Васиљевић и Светланом Ђурић и вероучитељем Бранком Поповић имали су наставу у којој су интегрисали све наставне предмете кроз Васкрс. Ученици седмог разреда са наставницом енглеског језика Сањом Симић де Граф имали су пројектну наставу Васкрс која се састојала из два дела- једна група ученика је израђивали паное и декорације за Васкрс, док је друга група правила ППТ презентације. Онда смо одабрали две најуспешније презентације и одлучили да ученици седмог разреда одрже предавање о Васкрсу и нашим обичајима ученицима првог разреда. Наставница Сања Симић де Граф је додатно осмислила и задатке из математике на енглеском језику где су ученици првог разреда кристећи се основним рачунским операцијама и основним вокабуларом применљивим за њихов узраст веома успешно решили ове задатке. Ми већ годинама имамо ове радионице. Оно што ми је посебно драго је што сваке године ученици су све више заинтересовани и мотивисани за овакав рад. Радост коју показују док заједнички делегирају задатке не може се упоредити ни са чим. Њихова љубав према веронауци захваљујући својим вероучитељима, њихово одлично познавање наше православне вере које може да постиди и нас старије, детаљи које памте је нешто због чега смо ми сви поносни на њих. Више фотографија можете видети на сајту школе https://osvukloznica.wordpress.com/ у Требињу, одржана изложба поводом Празника над празницима - Васкрсења Господа Исуса Христа25/4/2019
У петак, 19. априла 2019. године, у холу ОШ "Вук Караџић" у Требињу, одржана је изложба поводом Празника над празницима - Васкрсења Господа Исуса Христа. Изложба је била отвореног хуманитарног карактера. Идеју водитеља и ученика продуженог боравка да осликају јаја, осмисле и направе васкршње честитке, корпице за јаја и остало што симболише на овај велики празник, подржао је Савјет ученика. Радови су настали на
креативним радионицама које су организоване понедељком, сриједом и петком у току Часног поста, у продуженом боравку. Ширили су тако међусобно васкршње расположење, будећи машту и развијајући креативност, а онда, што је још важније, учећи се солидарности и разумијевању за друге. У склопу изложбе биле су постављене кутије за добровољне прилоге који ће бити уплаћени за лијечење дјевојчице Марине Вујиновић из Требиња.Изложбу, која је успјешно реализована, посјетио је велики број дјеце, родитеља и грађана, а посебна радост организаторима изложбе била је посјета и подршка овој акцији од дјеце и васпитачица вртића "Сунце". Скоро сви радови су поклоњени посјетиоцима који су учествовали у хуманиторној акцији. Ученици брчанске Пољопривредне и медицинске школе, који похађају православну веронауку, на римокатолички Велики петак, 19. априла 2019. године, посјетили су жупу Пречистог Срца Исусовог и присуствовали вечерњој служби у овом храму. Била је то згодна прилика да православни светосавци честитају васкршње празнике својим другарима римокатоличке вероисповести, те да поштујући богатство различитости својих вјера, према Христовој заповијести, деле љубав једни према другима.
Вјероучитељ Бошко Максимовић, Професор православне вјеронауке у Пољопривредној и медицинској школи Брчко. МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ У БАЊАЛУЦИ Дана, 15. априла 2019. године, Његово Високопреосвештенство Господин Хризостом, митрополит дабробосански, боравио је службено, у Бањој Луци. Разговарао је са: предсједником владе Републике Српске Господином Радованом Вишковићем, Господином Драганом Давидовићем, директором Секретеријата за вјере Владе Р.Српске, Преосвећеним епископом бањалучким Господином Јефремом и др. Високореосвећени је своје саговорнике упознао са пограмима обиљежавања 800-годишњих јубилеја Српске Православне Цркве и саме митрополије Дабробосанске, 500-годишњег јубилеја Горажданске штампарије и о другим пројектима саме митрополије. Размијењена су виђења и размишљања о многим актуелним питањима. Извор: митрополија.орг /Љетописац РаНиКо МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ У РОДНОЈ МУ ВОЂЕНИЦИМало је знано да се у селу Вођеници код Бос. Петровца налазе остаци ранохришћанске базилке, остаци који су откривени 80-тих година 19. вијека. Наиме, након што су турци побјегли са ових простора током и након устанка 1875-1878. године локално српско-православно становништво открило је ове темеље. Откривање темеља ове цркве описао је и у Босанско-херцеговачком источнику објавио протојереј Коста - Константин Ковачевић, парох и архијерејски намјесник бихаћки.
У четвртак, 4. априла текуће 2019. године, овај локалитет је посјетио Високопреосвећени Господин Хризостом, митрополит дабробосански, а у пратњи делегације Федералног Завода за заштиту споменика културе из Сарајева. Циљ посјете био је упознавање надлежних из Федералног Завода са овим потпуно запостављеним и заборављеним локалитетом с намјером да се покрене његово откопавање и заштита која му и по закону припада. Љетописац РаНиКо ОЧЕКУЈЕ СЕ ДА ЋЕ ХИЉАДЕ ВЈЕРНИКА УЧЕСТВОВАТИ У ЛИТИЈИ УОЧИ ЦВЈЕТНЕ НЕДЈЕЉЕ, У БУКУРЕШТУОчекује се да ће хиљаде вјерника судјеловати у традиционалној Поворци цвијећа улицама Букурешта која ће се одржати уочи празника Свечаног уласка Господа у Јерусалим, 20. априла 2019. године. Постала је годишња традиција да румунски јерарси, свештеници, монаси и вјерници носе палме и иконе у литији, присјећајући се тријумфалног уласка нашег Господа Исуса Криста у Јерусалим, обиљежавајући почетак његових мука. Ове године, литија ће почети у манастиру Раду Вода, у 16.15 часова. Вјернике ће, у Патријаршијском храму, дочекати патријарх Данијел у 17.45, гдје ће бити прочитане молитве, а Његово Блаженство одржати говор. Према ријечима патријарха Данијела,литијаија Цвјетне недјеље" је подсјетник на Господњи улазак у Јерусалим, али и најава Његовог распећа, смрти и васкрсења у небеском Јерусалиму, у царству небеском, одакле нам је Он дао вјечни живот и радост Свете Пасхе". Његово Преосвештенство Епископ бањалучки г. Јефрем примио је 4. априла делегацију ОС БиХ и Епископа бихаћко-петровачког и војног г. Сергија. Владика је епископа Сергиа, генерале Илића и Кнежевића и официре у ОС БиХ примио у Епископији у Бања Луци. Повод сусрета биле су актуелне теме у ОС БиХ и предстојећа крсна слава Војске Републике Српске која ће се обележити на Видовдан, 28. јуна 2019. године, у манастиру Осовици код Српца.
Извор: Епархија бихаћко-петровачка Ова студија намијењена је, прије свих, православним вјероучитељима, али и учитељима и наставницима и свима који желе да направе искорак и да на креативнији и нов начин подстакну своје ученике да изађу из оквира традиционалне наставе, да укључе своје стваралачке потенцијале и на тај начин допринесу квалитетнијем остваривању наставног процеса. У организацији црквених општина Добој, у сриједу 3.априла 2019. године Господње у великој сали Центра за културу и образовање, одржана је промоција књиге "Блумова таксономија у православној вјеронауци" аутора Игора Мијатовића. Присутне, у име домаћина, поздравио је протојереј-ставрофор Јован Михајловић пожељевши аутору књиге топлу добродошлицу у Добој.
О књизи, њеном садржају и значају за православну вјеронауку, како у основним тако и средњим школама, говорили су: др Славољуб Лукић, просвјетни савјетник за вјеронауку и јереј Игор Мијатовић, аутор овог дјела.Публикација Блумова таксономија у православној вјеронауци представља измијењен и актуелизован мастер рад који је, под називом Примјена модела интерактивног учења Таксономија васпитно-образовних циљева у когнитивном подручју у области православне вјеронауке, одбрањен маја 2016. године на Педагошком факултету Независног универзитета Бањалука. Избор теме мастер рада представља израз личних теоријских интересовања јереја Игора Мијатовића за модел интерактивног учења Таксономија васпитно-образовних циљева у когнитивном подручју, који је половином XX вијека креирао и публиковао Бенџамин С. Блум и практичне примјене овог модела интерактивне наставе у настави православне вјеронауке.Овај модел интерактивног учења, базиран на категоријама Блумове таксономије, има за циљ активност свих ученика, без обзира на степен развијености њиховог интелекта. Задаци су примјерени нивоу и начину интелектуалног функционисања ученика, како би свако постигао највише што може, и онај који је испод просјека, као и они који су посебно даровити. Категорије знања су формиране постављањем питања која одговарају учениковим могућностима, подстичући га на даље напредовање ка вишим нивоима знања и оспособљавајући га за динамичнији, активнији, самосталнији и креативнији рад у васпитно – образовном процесу. Дакле, ова студија намијењена је, прије свих, православним вјероучитељима, али и учитељима и наставницима и свима који желе да направе искорак и да на креативнији и нов начин подстакну своје ученике да изађу из оквира традиционалне наставе, да укључе своје стваралачке потенцијале и на тај начин допринесу квалитетнијем остваривању наставног процеса. Улоге вјероучитеља и ученика примјеном овог модела интерактивног учења значајно се мијењају у односу на ранији традиционални приступ настави. Од суштинског значаја је да вјероучитељ посједује критички, флексибилан, иновативан и експерименталан приступ поучавању, јер он више није само предавач, већ организатор наставе и активни учесник у процесу учења. Основна намјера приликом израде ове студије била је да се вјероучитељима омогући лакше и квалитетније разумијевање одређених дидактичко-методичких појмова и проблема, с циљем да се оствари допринос професионалном припремању и оспособљавању вјероучитеља за квалитетно и одговорно обављање свог позива. Након презентовања књиге, настављена је дискусија у којој су узели учешћа вјероучитељи износећи своја запажања са часова православне вјеронауке. Владо Мојевић, ђакон и вјероучитељ На Благовијести отварање музеја у манастиру Житомислић На Благовијести, 7. априла, у манастиру Житомислић, код Мостара, биће отворен музеј у којем ће бити изложена вриједна манастирска ризница, враћена након 27 година у ову светињу, а чини је збирка икона и умјетнина која је међу три највеће у БиХ. У музејској поставци коју ради професор доктор Љиљана Шево, налази се педесетак икона из периода од 16. до 18. вијека – дјела српских, итало-критских и руских аутора. „Међу српским иконама најзначајније су `Житомислићке двери`, које се приписују иконописцу, мајстору Радулу и оне на иконостасу, дјело Георгија Митрофановића. Једна од важних је и икона Богородице из итало-критске групе, коју је сликао Андреј Рицос и једна је од четири такве у свијету. Иконе су рестауриране и враћене у Епархију“, каже за Срну игуман манастира Житомислић Данило Павловић. Осим икона, манастир посједује и шест јако вриједних књига, од којих су пет рукописи, а најстарија датира из 14. вијека. У музеју ће бити постављена и збирка сребрених предмета за црквену употребу, углавном из 17. вијека. „Ова збирка икона и умјетнима једна је од три највеће у БиХ. Једна је у Сарајеву у Старој цркви, друга је у Тузли. Дуго смо чекали на изградњу музеја да би се ове умјетнине могле чувати у адекватним условима, али и бити изложене“, наводи игуман манастира Житомислић. Игуман Павловић каже да ће на Благовијести, које су и манастирска слава, у 9.00 часова литургију служити Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије. У подне ће бити отворен музеј, у којем ће бити изложена вриједна манастирска ризница, коју су 1992. године спасиле монахиње овог манастира. Музеј ће отворити директор Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, будући да је та институција Републике Српске у највећој мјери финансирала изградњу овог објекта, а помогло је и федерално Министарство културе. „Манастир Житомислић посједује велику музејску збирку. То су умјетнине које су монахиње које су живјеле у овом манастиру до посљедњег рата успјеле да спасу од ратних дејстава и пренесу у Србију“, каже игуман Данило. Он додаје да Манастир из године у годину посјећује све већи број православних ходочасника, али и страних туриста. „Овај музеј биће јако значајан за Манастир и све који га посјете и биће отворен током цијелог дана и свима доступан“, каже игуман. Игуман подсјећа да је знатан дио манастирске ризнице, нарочито библиотеке и архива изгорио у Другом свјетском рату, када је побијено и цијело братство. „Остало је оно што је било у цркви, јер она није паљена и пљачкана у Другом свјетском рату. У посљедњем рату те ствари су спашене, а Манастир је опљачкан, запаљен, па порушен“, каже игуман Данило. Манастир Житомислић саграђен је 1566. године, исте године када и Стари мост у Мостару. Задужбина је породице Милорадовића, која је 1566. године од невесињског кадије добила дозволу за обнављање манастира, што указује да је на том мјесту и раније постојао храм. Од тада до данас манастир Житомислић је најзначајнији духовни и културни центар православних вјерника у Херцеговини. У њему је 1848. године отворена прва богословска школа у БиХ, а касније школа за описмењавање српске дјеце. Манастир је обновљен 2005. године, када га је освештао блаженопочивши патријарх српски Павле. Проглашен је за национални споменик БиХ. Манастир је посвећен Благовјештењу Пресвете Богородице и налази се у мјесту Житомислићи, двадесетак километара јужно од Мостара, на лијевој обали Неретве. Сада је ово мушки манастир и у њему, осим игумана, живе још четири монаха. Срна Откривен печатни камен стар 2600 година са библијским именом Археолози су у Јерусалиму пронашли печатни камен стар 2600 година са урезаним именом из Библије. Овај артефакт из глине дугачак 1 сантиметара пронађен је у једној великој јавној згради која је евентуално била жртва вавилонског разорења Јерусалима 586. године пре Христа. Овај “редак и узбудљив налаз“ искрсао је на светло дана приликом ископавања парка на ивици јерусалимског градског зида. Јеврејски натпис на камену спомиње „Натан-Мелеха, слугу цара“, споменутог у Старом Завету у другој књизи о царевима (23, 11) као дворанина цара Јосије који је радио на царевој верској реформи. Звање „слуга цара“ (Евед, ХаМелех) често је употребљавано у Библији за високе службенике у близини цара и јавља се и на другим отисцима печата, изјавила је научница Анат Мендел-Геберовић са Јеврејског јерусалимског универзитета која је рашчитала ове речи. Сада пронађени печатни камен представља прву археолошку потврду библијског имена Натан-Мелеха. Чињеница да је овај дворанин поменут по имену указује на његов велик углед и значај, каже научница. Печатни каменови потврђују чињеницу да је био развијен административни систем у Јудином царству и много доприносе схватању привредног статуса Јерусалима за време трајања Првог храма. Ископавање под некадашњим паркингом Гивати у Давидовом граду проводе израелске власти за старине са Тел-авивским универзитетом. Извор: ОСР, СПЦ Бугарска православна црква одбија да учествује у било којој служби током посјете папе Фрање3/4/2019
БУГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ОДБИЈА ДА УЧЕСТВУЈЕ У БИЛО КОЈОЈ СЛУЖБИ ТОКОМ ПОСЈЕТЕ ПАПЕ ФРАЊЕ Управно тијело Бугарске православне цркве каже да, иако је састанак између патријарха Неофита и папе Фрање могућ током посјете Папе Бугарској, у мају 2019. године, црква неће учествовати ни у једној заједничкој служби или молитви.
Одлуку је најавило управно тијело, Светог синода, 3. априла. Свети синод саопштава да је одлучио да пише Анселму Гуиду Пецорарију, апостолском нунцију у Бугарској, рекавши да је позив папи Фрањи да посјети Бугарску дошао од државних органа, то је било прикладно за главне догађаје везане за посјету да буду координирани са њима. Патријарх Неофит и чланови Светог синода су спремни да приме папу Фрању на састанку у сједишту Светог синода 5. маја, како је предвиђено у нацрту програма. Посјета храму Св. Александра Невског "могућа"је, саопштава Свети синод, "али желимо да нагласимо да је сваки облик заједничке литургијске или молитвене службе, као и ношење литургијских одежди, неприхватљиво за нас, јер свети канони не дозвољавају ово ". Додао је: „У вези са тим, учешће патријаршијског хора је такође немогуће“. У свим осталим догађајима представљеног нацрта програма, учешће представника патријарха бугарске православне цркве "није могуће", рекао је Свети синод. Свети синод поручује Пецорарију: “Што се тиче ваше сугестије да ђакон Иван Иванов буде преводилац током посјете папе Фрање Бугарској, Синод за то не даје свој благослов, осим посјета згради Светог синода и патријаршијском храму Св. Александра Невског ”. Није дат благослов свештеницима Бугарске православне цркве да учествују у свим другим догађајима посјете папе Фрање Бугарској, рекао је Свети синод. Извор: софиаглове.цом У Франкфурту обиљежено осам вијекова аутокефалности СПЦ У Храму Васкрсења Господњег у Франкфурту свечано је обиљежено 800 година аутокефалности Српске православне цркве и промовисана нова књига Његовог преосвештенства владике диселдорфског и њемачког Григорија "Бити са другим". Владика западноамерички Максим изјавио је за "Вести" да је епископ Григорије написао изузетну књигу, једну од најважнијих. - Он је човјек који размишља изван неких уских стега и погледа на свијет. Он је успио тему другости или другог, која је важна у социологији, психологији и филозофији, да примијени на теологију, али и на живот Цркве. Показао је да је тај други ближњи. Онда је написао и дисертацију која је веома добра - оцијенио је владика Максим. Владика Григорије је рекао да је књига "Бити са другим" његово теолошко истраживање прилагођено читаоцима. - Надам се да ће људи моћи да је читају. Књига је намијењена нама који смо ван отаџбине, ван Србије и може да буде од користи зато што нас поучава да је сваки човјек наш ближњи и да је важно бити са другим и постојати са другим - рекао је владика Григорије. У програму је учествовало Културно-умјетничко друштво "Копаоник" из Лепосавића. Свети Сава је 1219. године у Никеји добио аутокефалност за Српску православну цркву и тиме увео српски народ у православну породицу. | Извор: СРНА |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|