Сазнај новости из
хришћанског свијета
Васељенска патријаршија позвала је данас на јединство уочи Сабора свих православних цркава на коме ће се разговарати о заједничкој будућности и напорима да се премости раскол са Римокатоличком црквом, који траје готово 1.000 година.
Историјски Сабор свих православних цркава биће одржан од 19. до 26. јуна, у Богословској академији на грчком острву Крит, и то ће бити први састанак 14 независних цркава икада. Одлука о Сабору донијета је на засједању православних поглавара у Шамбезију, код Женеве. Велики православни скуп почеће 19. јуна, на Духове, светом архијерејском литургијом, коју ће у Саборној цркви Светог великомученика Мине у Хераклиону служити сви патријарси и око 400 митрополиота, епископа и свештеника. У саопштењу Васељенске патријаршије се наводи да је овај свети Сабор јединствена историјска прилика, будући да припреме за његово одржавање трају од 1961. године, када је само планирање почело. Састанком ће предсједавати васељенски патријарх Вартоломеј Први, чије је сједиште у Константинопољу. Он је духовни вођа 300 милиона православних хришћана на свијету. Православне цркве никада се на овај начин нису састале од Велике шизме из 1054. године, када је дошло до подјеле православаца и католика након спора о овлаштењима и моћи Ватикана. Џон Крисавгис, портпарол Ватроломеја Првог, рекао је агенцији АП да је једини циљ свеправославног Сабора "афирмација јединства". "Јединство је болан и спор процес. Не морамо да смо сагласни о сваком питању да бисмо сазвали Сабор, али морамо то да учинимо ако желимо јединство", каже он. Крисавгис је ово рекао након извјештаја да је Бугарска православна црква запријетила да ће се повући захтијевајући, наводно, неке претежно процедуралне измјене дневног реда. Није објашњено о каквим се промјенама ради, нити да ли ће своју пријетњу спровести у дјело. "Након вишевјековне изолације, окупације и прогона неће бити лако да се окупе све цркве. Нормално је да се неке цркве осјећају несигурно или непријатно по питању заједничког састанка након тако много времена, што је слично када се чланови једне породице састају послије дуго времена раздвојености", рекао је портпарол. На Сабору на Криту разговараће се о мисији и улози Православне цркве и о њеним вјерницима, питањима које се тичу функционисања цркава и односима са другим хришћанским вјероисповјестима. Јединство православних цркава сматра се кључним предусловом за било какво помирење са Ватиканом. "Наша пажња треба да буде усмјерена на постизање јединства", рекао је Крисавгис. | Извор: СРНА | |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|