Сазнај новости из
хришћанског свијета
У уторак је одржан догађај посвећен културно-манастирској области Ванатори-Њамц и приједлогу за укључивање манастира на Унескову листу свјетске баштине. Ванатори-Њамц насеље је у Румунији у округу Њамц. Подручје укључује 6 великих манастира, укључујући чувени манастир Њамц, и 10 испосница, са око 1.000 монаха. Постоји око 40 цркава, малих испосница, манастира у којима се служе Свете тајне, што је јединствено у земљи.Догађај је организовала заједничка стална комисија Представничког дома и Сената за односе са УНЕСKОM, а присуствовали су званичници из Парламента, Националног института за насљеђе и Министарства културе, као и патријаршијски савjетник о. Николае Дасцалу и архимандрит Михаил Данилиуц, игуман Вовидениа-Њамц Скита. Манастир Њамц је један од најстаријих православних манастира у Молдавији. Саградио га је Петру Мусат између 1375-1391. године. Био је и остао активан кроз читаву своју историју, почевши од 14. вијека до свог врхунца у 18. вијеку, када је овдје било 1.000 монаха. Данас има братство од 57 монаха. Свети молдавски принц Стефан Велики (Штефан ћел Маре), славни војни заповедник, бранилац хришћанства и велики љубитељ културе, саградио је првобитну дрвену цркву, а потом и нову цркву Вазнесења Господњег – великих димензија, усклађеног изгледа, богато украшене фасаде – освећену 14. новембра 1497. године. Нова црква је уједно највећа и најимпресивнија црква чији је задужбинар био Стефан Велики. У овом манастиру се чувају две чудотворне иконе Богомајке, гроб преподобног Пајсија Величковског и мошти светитеља непознатог имена, које су се 1986. године саме откриле, подигнувши бетон на стази испод којег су се налазиле. Крај кивота непознатог светитеља чува се глава Св. Симеона Дивногорца. Једну чудотворну икону Богомајке, копију наше Тројеручице, са Свете Горе донео је преподобни Пајсије Величковски, који је био старешина манастира у време када је преподобни Јован (Јаков) Хозевит примио монашки постриг. Друга чудотворна икона Мајке Божије је литијска, која са друге стране има изображење лика Св. великомученика Георгија. У манастирском музеју је стара штампарија, која се користила за штампу књига од 1807. године. Манастирска библиотека је стара више од 600 година. Међу скоро 18.000 свезака налази се много ријетких књига, неке су прве штампане у овој земљи. Манастир Секу саградио је 1602. године Нестор Урече, отац љетописца Григорија Уречеа - посвећен „Усјековању главе Светог Јована Крститеља“. Музејска збирка манастира Секу обухвата велики број икона, рукописа и старих књига (неке се сматрају библиофилским ријеткостима), везова, култних предмета од племенитих метала, организованих у виду сталне поставке непроцјењиве вриједности.
Манастир Сихастрија изграђен је средином 18. вијека као испосница манастира Секу. Данас је то важан манастир посвећен „Рођењу Богородице“. Турци су га 1821. године запалили, а касније 1824. године црква је обновљена од опеке и речног камена. Манастир Сихастрија Најбројнији мушки мaнанстир у Румунији. У њему се чувају двије Чудотворне иконе Богомајке и дјелићи моштију више Светитеља. У манастиру се налази гроб и келија чувеног старца - Оца Клеопе, једног од највећих духовника 20. вијека у цијелом православљу, као и келија у којој се налазе одређени предмети који су припадали, такође, познатом старцу, Оцу Пајсију (Олару). Музејска збирка манастира Сихастрија укључује култне предмете (иконе, литургијске посуде, свијеће) и графике из XVIII-XIX вијека. Скит Сихла Скит припада манастиру Сихастрији и заснован је крај пећине у којој се подвизавала Преподобна Теодора из Сихле. До скита се стиже пјешице у благој узбрдној шетњи – око 70 минута у једном правцу. Манастир Добру налази се у централно-сјеверном дијелу округа Њамц, Уз манастир Слатиоара, манастир Добру је најстарије монашко насеље монахиња православне цркве старог календара Румунији, основано на овим живописним земљама и препуно свете историје, непосредно након промjене јулијанског календара 1924. године. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
January 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|