Сазнај новости из
хришћанског свијета
Митрополит Серафим: Уставни амандмани доводе до дехристијанизације Грчке Усвајање уставних амандмана које је предложила грчка влада у вези са односима између државе и цркве довели су до дехристијанизације Грчке, рекао је митрополит пирејски Серафим.
У изјави, митрополит Серафим, је нагласио да уставни приједлог за измјену чланака који се односе на укидање тренутно необавезног вјерског службеника у корист обавезне цивилне заклетве за оне који су у јавној или изабраној функцији, усмјерени на одвајање Цркве од јавног сектора и постепено уклањање једног основног елемента националног идентитета, а то је заједничка православна вјера ”. Он је такође навео да је приједлог за измјену члана 21. Устава постепено елиминисао концепт породице као нације “и даје јој материјалистички израз, одвајајући појам породице као камена темељца у очувању и унапређењу породице ”. Што се тиче државно-црквених односа, митрополит пирејски је рекао да није изабрано изричито укидање члана 3 Устава, што би резултирало "земљотресом". Умјесто тога, уведена је клаузула о “државној религиозној неутралности”, појму “грчка држава је вјерски неутрална” и изабрана је интерпретативна клаузула о превладавајућој религији, која је већ имплицирана у члану 13 Устава о слободи религијске савјести. Превод: ВЈЕРОНАУКА.НЕТ /извор Министар просвете, Костас Гавроглоу, је у свом чланку за новине Ефсин говорио о „обострано корисном“ споразуму и за грчку државу и за Цркву. Он је убијеђен да ће дијалог који се води дати убједљиве одговоре на дезинформације које су превладавале у прошлости. “Разговарали смо са Комитетом за дијалог у Цркви о тексту који наводи кључне тачке које ће имплементирати оквирни споразум између грчке државе и Цркве усвојен 6. новембра. План биљежи важне разлоге због којих ће овај историјски споразум бити обострано користан за обије. странке, као и за свештенство ”, додао је Костас Гавроглоу. Он је такође рекао: "Након дијалога, наш циљ је да ратификујемо споразум". Што се тиче плате свештеника, он је рекао: “Предложена уредба значајно побољшава садашњу ситуацију, јер су правни статус и права (служба, плата, осигурање, пензија, итд.) свештеника по први пут уграђени у институционалне институције. након ратификације билатералног споразума. ” Такође, је појаснио да ће се успоставити посебан црквени фонд за исплату плата свештеника у којем ће држава годишње плаћати плате свештеника који у овом тренутку примају плату у јавном сектору, како би испунили обавезу према ратификованом споразуму. Костас Гавроглоу је напоменуо да је Комитет за дијалог у Цркви разговарао ио разним детаљима о Фонду за развој црквене имовине. На крају, министар образовања се осврнуо на "искрену размјену мишљења", након чега је, како је нагласио, "чекамо писане коментаре комитета, о којима ћемо расправљати на сљедећем састанку сљедеће седмице." Превод: ВЈЕРОНАУКА.НЕТ /ИЗВОР |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
December 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|