Сазнај новости из
хришћанског свијета
Канцеларија британског комесара за информације (ICO) покренула је истрагу о Британском музеју, који је осумњичен за прикривање етиопских светиња и информација о њима. Ријеч је о такозваним таботима – плочама које се налазе у олтару цркава Етиопске православне цркве* и које су копије плоча Ковчега завјета. Истрага ICO-а се фокусира на 11 дрвених и камених плоча које су опљачкали британски војници у Етиопији након битке код Макдела 1868. Реликвије су предате Британском музеју, али од тада више никада нису јавно изложене. Саопштено је да чак ни кустоси музеја немају приступ таблицама: оне се чувају у посебној просторији, у коју могу да уђу само службеници Етиопске православне цркве. ОПоред тога, музеј не објављује никакве информације о њима. То што запослени нису могли да додирују или проучавају таботе правдали су чињеницом да су то били свети предмети. Етиопија је 2019. године тражила да их Британија врати. Returning Heritage, невладина организација која води кампању за враћање или надокнаду културних добара заплијењених током колонијалних ратова, саопштила је да је у више наврата слала захтјеве Британском музеју за информације о таботима, али да није добила смислене одговоре. Сада је Returning Heritage уложио жалбу због овога ICO-у, рекавши да Британски музеј одбија да открије информације од јавног значаја.
Према Returning Heritage-у, који је спровео правну ревизију, Британски музеј у већини случајева не може да одлучује о враћању одређених културних добара другим државама – то би захтијевало доношење новог закона. Међутим, постоје изузеци од закона, а према организацији, таботи спадају у њих јер за више од 150 година чувања музеј их никада није излагао или проучавао. *Етиопска оријентално-православна црква је по броју вјерника највећа оријентално-православна црква, са око 36 милиона припадника у Етиопији и расејању. Значајан предмет у свакој етиопској цркви јесте табот на олтару, што је репродукција Ковчега завјета. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|