Сазнај новости из
хришћанског свијета
Турске власти су 2020. године Свету (Аја) Софију из Цариграда претвориле у џамију и прекриле свјетски познате византијске мозаике. У то вријеме протојереј Теодор Гигнадзе, настојатељ цркве Светог Крста у Тбилисију, наручио је тачну копију најпознатијег византијског мозаика -Христа Пантократора или Сведржитеља (грч. παντοκρατωρ) - и поставио га у апсиду тбилиске цркве. Испод је прича о овом догађају.
Копија Пантократора из храма Св. Софије из Цариграда свечано је откривена у цркви Воздвижења Часног Крста у Тбилисију у Недјељу побједе православља 2021. године - прославе успостављене у част побједе над иконоборачком јереси. Одлуком оца Теодора, све особине су узете у обзир приликом стварања копије: елементи мозаика који су временом изгубљени у овој копији су одсутни. Отац Теодор одсуство дијела мозаика повезује са нашим гријесима: „Колико каменчића недостаје на том мозаику, толико недостаје на овом. А недостају нам због наших гријехова... Умјетник Амиран Бакурадзе, који је преузео овај напоран посао, пристао је да коментарише особености стварања копије Христа Пантократора за цркву Воздвижења Часног Крста: „Прво, било је тешко пронаћи тачан дупликат овог мозаика. Одлучено је да се упореди неколико икона и са сваке се узме најуспјешнији фрагмент. Дакле, комплетан мозаик је састављен дио по дио. Ово је био најтежи дио посла. Избор нијанси имао је и своје специфичности. Чињеница је да с временом камен блиједи, то се односи и на позлату која је присутна на овом мозаику. Покушали смо да добијемо тачно нијансу коју овај мозаик данас има, узимајући у обзир блијеђење. С обзиром на ово, није нам било довољно да једноставно изаберемо камен жељене нијансе или ставимо позлату, која ће нам дати оригиналну верзију овог мозаика, створеног прије много вијекова. Да бисмо постигли жељени ефекат, морали смо боју елемената мозаика довести у такво стање да је на њима био приказан отисак прошлих вијекова, а ово нам је одузело много времена. Сам камен за овај посао наручен је у Италији, јер на локацији немамо потребну палету нијанси. Наравно, његова испорука током пандемије је била донекле отежана, али нисмо имали алтернативу. Наравно, били смо свјесни одговорности и сложености дјјела: стварање тачне копије таквог уметничког дјела, посебно узимајући у обзир све особине, захтијевало је темељно проучавање и озбиљан приступ. Укупно је у раду учествовало десет мајстора. Ради практичности подијелили смо се у неколико подгрупа. Дио је био одговоран за потпуно проучавање оригинала, све до тога гдје недостаје који каменчић и како га је боље приказати. Композиција мозаика била је подијељена на фрагменте, а након што су завршени, обједињени су“. Дао Бог да овај древни Христовсен мозаик, пренесен из историјског Цариграда у савремени Тбилиси, помогне јачању вјере грузијског народа, повећа божанску помоћ одозго и постане чврст темељ истински братских односа између свих хришћанских народа. Припремио сајт вјеронаука.нет на основу извора православие.ру |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
November 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|