Сазнај новости из
хришћанског свијета
БИЈЕЉИНА, 3. АВГУСТА /СРНА/ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије и министар за иновације и технолошки развој Србије г.Ненад Поповић сусрели су се данас у манастиру Папраћа у Шековићима и разговарали о планираној темељној обнови ове древне светиње и духовног центра српског народа уочи обиљежавања 170 година од прве обнове Манастира, речено је Срни у Епархији.
Уз Поповића, сурету су присуствовали и добротвори манастира, као и игуман манастира Николај (Јовић) и архијерејски намјесник тузлански Милош Тришић. Према ранијим објавама из Епархије, у манастиру Папраћа су стручњаци Републичког завода за заштиту споменика извршили увид у стање кровне конструкције манастирске цркве посвећене Благовијестима Пресвете Богородице и уочена су значајна оштећења на куполи, пјевницама и олтарској апсиди. У наредном периоду биће извршена и анализа темеља како би био утврђен узрок појаве влаге на зидовима у олтару и наосу манастирске цркве, а приликом рјешавања проблема са влагом планирано је да буду извршена и археолошка истраживања унутар цркве. Из Епархије су, имајући у виду да је манастир Папраћа један од најзначајнијих духовних центара српског народа и да је манастирска црква највећи сачуван манастирски храм у БиХ, позвали све који су у могућности да се својим прилозима укључе у обнову ове древне светиње. Према народном предању забиљеженом у Троношком и у Пећком љетопису, манастир су подигли краљ Драгутин и његови синови Стефан, Владислав и Урош који су владали крајем 13. и почетком 14. вијека. Најстарији писани помен манастира је запис на Јеванђељу из 1550-1551. године, којег је руски протопрезвитер Јаков поклонио игуману Папраће Григорију, што је и први податак о врло живим везама манастира са Русијом. Током сусрета министар Поповић је Манастиру Папраћа поклонио икону Преподобног Серафима Саровског, великог руског светитеља. Везе овог Манастира са Русијом сежу још од 16. века када су руски цареви и руски народ помагали његов опстанак у тешким временима ропства. Срби и Руси, један народ, једна вера. Извор: Епархија зворничко-тузланска |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|