Сазнај новости из
хришћанског свијета
МОЋ МОЛИТВЕ: Др Херберт Бенсон, посљедњих 35 година свог живота посветио је проналажењу научних доказа који ће одговорити на питање „има ли молитва исцјелитељски ефекат?“. Његова сврха је да буде „мост“ између медицине и религије, што ће довести до изљечења болести. У интервјуу који је дао pyles.tv и Олги Танту, он говори о експериментима које је урадио, закључцима до којих је дошао, али и о томе како његове колеге гледају на његово истраживање. „Да, постоји веза између молитве и исцјељења!“ Херберт Бенсон: „Проучавали смо људе који су се више пута молили, под условом да су били веома концентрисани током молитве. Открили смо да када људи предузму ова два корака долази до смањеног метаболизма, смањеног броја откуцаја срца, смањеног крвног притиска, смањене брзине дисања и смањене активности мозга (закључак произашао из магнетне резонанце). Тако смо прво научно доказали да молитва утиче на функције тијела и бори се против стреса. Олга Танту: Да ли сте у својим експериментима разматрали могућност изљечења када се пацијент моли за себе или могућност да се други моле за његово здравље? Херберт Бенсон: Не можемо коментарисати шта се дешава када се други људи моле за пацијента, то није био дио наших експеримената. Али ми знамо да молитва сигурно помаже здрављу. ОТ: Послије толико експеримената које 35 година водите у Институту за ум и тијело, да ли мислите да постоји веза између молитве и лијечења болести? Херберт Бенсон: Открили смо да постоји веза између онога што човјек изнова чини, занемарујући друге мисли. Већина људи то чини молитвом. Тако да, вјерујемо да када особа понавља молитву изнова и изнова, постоји лијек, нарочито ако је болест узрокована стресом. ОТ: Да ли мислите да ће љекари прихватити однос исцјељења или ће га одбити? Херберт Бенсон: Јер ово што сам вам описао има научну основу, многи љекари то прихватају и користе молитву заједно са медицином и хирургијом. * Др. Херберт Бенсон је професор медицине на Медицинском факултету Универзитета Харвард, такође ради као професор на Институту за ум / тијело истог универзитета, а такође је оснивач и предсједник Бенсон-Хенри института. До данас је на ту тему објавио 180 чланака и објавио је 11 књига. ЗАНИМЉИВОСТ: (Доњи текст преузет је са википедије)
Професор Херберт Бенсон с харвардског Медицинског факултета, који је укључио веру и процес лијечења утврдио је да је она доприноси излечењу. Ако се узме у обзир да је 60 до 90 % посета лекару због неког обољења повезан са стресом (висок крвни притисак, неплодност, несаница и срчане болести) Бенсон је показао да опуштена стања која иду уз молитву и медитацију, смањују утицај стрес-хормона, као што су норадреналин и адреналин. По њему ...понављање молитве успорава ритам срчаних откуцаја и дисања, смањује крвни притисак и чак успорава мождане електричне таласе, све без лекова или хируршког захвата. Стрес такође оштећује имуни одбрамбени систем,изазива лућење упалног агенса интерлеукин-6, који је повезан с чешћом појавом хроничних болести, дијабетесом, ракоми срчаних обољења. Др Кенинг је нашао високе концентрацију интерлеукина-6 у крви код људи који ретко одлазе у цркву. Они, пак, који нису редовно одлазили на мисе, имали су знатно мање нивое интерлеукина-6 у крви. За очекивати је да ће се верници боље носити са свакодневним стресовима,и то се објашњава њиховим јачим имуним систем. Докторка Ирис Киз, интернисткиња, након сппроведених истраживања у државној болници у Балтимору, каже ...да је током низа година свог рада увидела да је код религиозних пацијената далеко већа вероватноћа и сигурност да ће се стриктно придржавати прописане терапије, исхране и вежбања, ако медицинску науку комбинују с молитвом која бодри и истовремено пружа утеху пацијентима... да истрају понекад у дуготрајним медицинским поступцима лечења нпр. код малигних и тешких хроничних болести. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|