Сазнај новости из
хришћанског свијета
Мјестобљуститељ патријаршијског престола Грузијске православне цркве, Митрополит сенакски и чкоротцуиски Шио (Муџири), упутио је писмо премијеру Грузије Ираклију Гарибашвилију са молбом да се Анчи чудотворна икона Христа Спаситеља (Анчанска икона Спаситеља, у Грузији позната као Анчисхати) врати у црквено власништво. Ово је 30. октобра 2021. године објавио званични сајт Грузијске Патријаршије. У поруци се наводи да је за ову икону посебно припремљен кивот за иконе, у којој се поштују неопходни топлотни и влажни услови.
Тренутно се једна од најпоштованијих светиња у Грузији налази у Музеју умјетности Грузије. Црква је дуго постављала питање њеног повратка. Примопредаја је дугогодишњи и континуирани захтјев Грузијске Патријаршије још од 1990-их. Раније су званичници оправдавали одбијање повратка чињеницом да у храму Анчисхати, названом по икони, не постоје одговарајући услови за њено чување. Међутим, још у августу ове године, у претходном обраћању, Његова Светост Католикос-патријарх цијеле Грузије Илија II увјерио је Премијера да је иницијативна група за враћање чудотворног лика Спаситеља „одрадила велики посао, као резултат од којих је немачка компанија, користећи високотехнолошку опрему, произвела и поставила кутију за иконе у цркви Анчисхати да би тамо поставила икону." Први помени датирају из времена владавине краљице Тамаре (XII-XIII вијек). Некада је икона била смјештена у Анчи манастиру на југозападу Грузије, одакле је 1664. године пренесена у цркву Рођења Пресвете Богородине у Тбилисију. Од тада је позната ко Анчисхати икона. Према епископу Јовану из XII вијека који је уједно био и познати грузијски химнограф, Анчи икону Христа Спаситеља донио је Св. Апостол Андреј Првозвани из Хијерополиса у Кларјати (данашња Турска). Ова икона се индентификује са нерукотовреном ликом Господа Исуса Христа у Едеси. Након освајања ових територија од стране Османлија у 17. вијеку, икона је однесена у Тбилиси. Од тада се чува у цркви Анчисхати, све док у совјетско вријеме није пребачена у Национални музеј умјетности. Аутор: Вјеронаука.нет |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
November 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|