Сазнај новости из
хришћанског свијета
Прва међународна конференција о дигиталним медијима и православној пастирској бризи одржана је у периоду од 7. до 9. маја 2015. године у Атини, под покровитељством Његове Светости Васељенског Патријарха г. Вартоломеја и са благословом домаћина Његовог Високопреосвештенства Митрополита Глифаде г. Павла. Прву конференцију ове врсте у свету, организовали су интернет странице pemptousia.gr из Грчке, OCN - Orthodoх Christian Network из Сједињених Америчких Држава и Богослов.ру из Русије. Учествовало је 75 предавача из 21 државе и свих помесних Православних Цркава.
На конференцији је истакнуто да мисионарење преко интернета представља велики изазов, јер излазак у сајбер простор захтева одговарајућу припрему и посебне услове. На конференцији су предочене негативне стране попут злоупотребе и прекомерне употребе интернета. Наглашене су и опасности које прете човеку као личности, као и односу верника према Богу и Цркви у новој стварности коју креирају нове технологије. Међутим, многи учесници су нагласили изазов за мисионарење који произилази из нових друштвених услова, које обликују савремене технологије. Истовремено је дата могућност да православни мисионари, који су дошли са свих страна света, представе своје интернет пројекте из области дигиталних медија и њиховог начина коришћења за формирање истинске хришћанске свести. Током рада су разматрана и друга сродна питања, као што су поузданост црквених информација, као и неопходност преноса црквених богослужења. Били су присутни и стручњаци, који су изнели своја знања о конкретним питањима која су уско повезана са употребом интернета. На крају, као што је признао научни одбор Конференције на својој завршној седници, постојао је успешан и плодоносни дијалог, уз богату размену мишљења и вишедимензионално давање предлога, који би могли да истакну и ојачају реч савременог Православља у новим дигиталним медијима.Сви учесници, предавачи, гости и публика су похвалили идеју организатора за сазивање конференције овакве природе, као крајње неопходне за стварност коју обликују савремена средства комуникације. Специјализовани тим преводилаца је пружио услуге симултаног превођења са грчког, енглеског и руског језика. Такође, сва три дана конференција је преношена уживо путем интернета (video live streaming), да би имали прилику да је прате заинтересовани из целог света, који нису били у могућности да дођу у Грчку. Сви присутни на крају радне суботе, 9. маја 2015. године, имали су прилику да чују инспиративан говор Његовог Високопреосвештенства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована. Конференција је завршена у недељу, 10. маја 2015. године, када је служена архијерејска света Литургија у цркви Пресвете Богородице Фанеромени у Вуљиагменију. Началствовао је Митрополит Кисамоса и Селиноса г. Амфилохије, као представник Његове Светости Васељенског Патријарха Вартоломеја, а саслуживали су Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, Митрополит Зукдидија и Цаисија г. Герасим, Митрополит Глифаде г. Павле, Епископ Термопила г. Јован, Епископ Патара г. Јосиф, Епископ Борисова г. Бењамин, старац Јефрем - игуман манастира Ватопеда и многобројно свештенство. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|