Цариградска патријаршија и Савет Европских бискупских конференција заједнички организују научни семинар на тему верских слобода у Европи. На овај дводневни семинар, који ће се у Цариграду држати 17. и 18. маја 2013, позив је упутио Његова Свесветост цариградски Патријарх Вартоломеј.
У раду семинара учествоваће Епископ бачки др Иринеј. Повом семинару представља издавање Миланског едикта пре 1700 година, кад су цар Константин и југоисточноевропски римски савладар Ликиније прогласили верске слободе хришћанству и другим религијама. Семинар ће посветити пажњу историјским, правним и политичким аспкектима верске слободе у Европи и у другим деловима света. Поред међународно признатих хришћанских историчара и богослова, према програму, своја стручна предавања прочитаће врхунски рабин у Турској Исак Халева, као и представници турске Владе и турских муслимана. Уз Патријарха Вартоломеја, семинаром ће председавати председник Савета Европских бискупских конференција Кардинал Петер Ерде и Митрополит париски Емануил. настави да читаш
Read More
}
Орландо - На имању цркве Свете Петке у Орланду на Флориди, у понедјељак је подигнута главна купола и стављен крст на један од највећих православних храмова у САД, преноси Танјуг.
У присуству великог броја вјерника са Флориде и сусједних америчких држава и представника амбасаде Србије, одржана је литургија и освештење нове цркве. Свету литургију је служио протојереј Стефан Заремба, архијерејски намјесник Сент Питерсбурски са Флориде. За више стотина православних вјерника, који су присустовали освештању цркве, уприличен је фолклорни програм, а прикупљена су и новчана средства за наставак изградње храма. ИЗВОР: ГЛАС СРПСКЕ У Израелу, у центру живе јавне расправе била је главна јеврејска светиња - Зид плача, преноси руска служба ББЦ-а.До протеста је дошло јер се конзервативни дио јудаиста у том граду супротставио могућности да се жене могу молити на Зиду плача, што им прије није било дозвољено.
Дио активисткиња дошао је молити на то свето мјесто, након што је израелско Министарство за религије рекло да ће размотрити приједлог нових правила молитве у Старом Граду Јерусалима. "Жене зида", залажу се да Зид плача треба бити отворен свим јудаистичким смјеровима. Залажу се да се исти религијски обичаји дозволе мушкарцима и женама. То је разбјеснило ортодоксне Јевреје. настави да читаш
Read More
}
Епископ бањалучки Платон мученички је пострадао од усташке руке, 05. маја 1941. године. А Свети архијерејски сабор СПЦ-е, 1998. године, уврстио га је у ред светитеља.
Као викарни Епископ Патријарха српског Варнаве, на позив директора Батине фабрике обуће Томе Максимовића, на Ђурђевдан 1938. године, Епископ Платон долазио је у Борово Насеље, на Славу већ тада чувене фабрике, као и да освети новоподигнуту боровонасељску основну школу ''Краља Петра Првог''. Због тога, Благословом Његовог Преосвештенства Господина Г. Лукијана, Епископа осјечкопољског и барањског, 12. маја, у боровонасељсаком храму Светог краља Стефана Дечанског, одржана је прва духовна академија у част овог мученика за Свето Православље. У програму су учествовали: Вуковарско српско певачко друштво Јавор, чланови драмске секције Културно-уметничког друштва Слога из Вуковара и рецитатори Гимназије из Вуковара.Између осталих, академији су присуствовали: Епископ осјечкопољски и барањски, Преосвећени Господин Г. Лукијан, његова екселенција господин Владимир Марјановић, конзул Републике Србије у Вуковару, господин Дејан Дракулић, доградоначелник Града Вуковара, господин Миленко Живковић, секретар СКД ''Просвјета'' из Вуковара и бројни други представници друштвеног живота из Вуковара и околине. Извор: Епархија осјечкопољска и барањска На Кипру мироточи још једна икона светог Георгија
Још једна икона светог Георгија је промироточила на Кипру, овај пут у граду Ларнака. Како преноси информативна агенција Ромфеа, фреска светог великомученика Георгија из 1853-4. у саборном храму Манастира светог Георгија надомак града, је почела да точи миро. Ово чудо је открио Митрополит Китиона Хризостом, који је у недељу 12. маја, након обнове манастира, служио поводом празника светог Георгија, који је пренесен на овај датум. Његово Високопреосвештенство је испричао да се осјетио снажан мирис у цркви који је био толико интензиван, да су били приморани да отворе прозоре. Затим је, након испитивања, примјећено да мирис долази из фреске и да се виде три тачке из којих тече миро. Како је раније саопштено, у цркви светог Георгија у општини Камбија-Фармакас на Кипру 6. маја је замиротичила икона светог покровитеља храма из 15. вијека. По свједочанству очевидаца, икона је током литије толико отежала, да је морало носити шест људи. извор: Радио Светигора Патријарх Вартоломеј I је освештао цркву Св. Јованa Крститељ у Uzunköprü (tur. Uzunköprü) у провинцији Едирне (виз.Адрианопољ)
ИСТАНБУЛ. 11. мај Васељенски патријарх Вартоломеј, извршио je обред "отверзениjа врата" цркве св. Јованa Крститељ у Узун Кеприjу у провинцији Едирне 90 година након што је грчкo становништво напустило у Uzunköprü као резултат размјене становништва између Грчке и Турске, напуштени храм је обновљен на иницијативу локалних власти. Након освећења воде Патријарх Вартоломеј је извршио артокласију и помињање свих ктитора и свих хришћана који живе у Uzunköprü. Овом догађају су присуствовали митрополит Дидимотихски, Орестиадски и Суфлииски Дамаскин, хиљаде ходочасника из западне Тракије (у саставу Грчке) гдје живе потомци грчких избјеглица, саопштавају агенцијие "амин" и "Ромфеја." Руски патријарх Кирил је започео, по први пут, посјету Кини као поглавар Руске православне цркве.
Дана 10. маја, првог дана своје шестодневне посјете, патријарх се састао са кинеским председником Кси Ђинпингом. Док је у Кини, патријарх Кирил састаће се са православним вјерницима у руској амбасади у Пекингу и служиће у цркви Пресвете Богородице у сјевероисточној Кини у граду Харбину, граду који је основан од царске Русије 1898.године. Сличне службе ће бити одржане у некадашњој православној саборној цркви у Шангају. Први руски православне мисионари стигли су у Кину из Сибира у крајем 1600.године. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије рекао је да његова иницијатива да Српска православна црква (СПЦ) прогласи Петра Петровића Његоша за свеца не представља “посрбљавање Његоша”.
“Он је био митрополит и господар црногорски, али и свесрпски и свесловенски”, рекао је митрополит Амфилохије, чији ће предлог за канонизацију Његоша бити предат Синоду СПЦ, а потом ће стићи на Свети архијерејски Сабор. настави да читаш
Read More
}
Хиландар – Пожар који је избио на депонији код српског манастира Хиландара на Светој гори, у Грчкој, угашен је, пренела је данас Верска информативна агенција.
Позивајући се на светогорске власти, ВИА је навела да су интервенисале ватрогасне екипе из градова ван Атоса, Полигира и Јерисоса. Постојала је опасност да се ватра просири на шуме и ниско растиње. Међутим, друге појединости о пожару нису саопштене, додаје ВИА. извор: Б92 Уз тихе звуке гитаре и песму коју је повео протојереј-ставрофор Војо Билбија, старешина Ротердамске парохије Западно-европске епархије СПЦ, у понедељак је у Хашком трибуналу свечано прослављен највећи хришћански празник – Васкрс.
Због строгих затворских правила које забрањују посете током викенда, заједничка прослава померена је за дан касније, али и поред најава да би управа Притворске јединице Шевенинген овог пута дозволила да сви Срби буду заједно, поново су били подељени у две групе. Ипак, ни то није умањило њихову радост, па су са својим свештеником, протом Војом, у сали за посете хашког затвора, који је већина притвореника у шали прозвала и мисионарском парохијом Светог Архангела Михајла, празник обележили како доликује. Ове године, славље је увеличала и прослава Ђурђевдана – крсне славе генерала Ратка Младића и Љубомира Боровчана. Сваки је заједно са свештеником, али и осталим Србима из своје групе, читао молитву и окретао славски колач, а затим су им сви честитали и наставили са празновањем. настави да читаш
Read More
}
Београд – На митингу Срба, митрополит Амфилохије служио литургију за упокојење Владе, а умировљени владика Атанасије да и Ђинђића није интересовала небеска политика.
Подсетимо, на Тргу Републике у 12.44 почео је митинг Срба са севера Косова под слоганом “Остајемо у Србији”, који ј еорганизован због противљења Срба и неприхватања споразума из Брисела који су потписали председници влада Србије и Косова 19. априла у Бриселу. Митингу присуствује и неколико припадника СПЦ, међу којима је и митрополит Амфилохије. Он је на почетку митинга служио “литургију” за упокојење Владе и Скупштине, док је умировљени владика Атанасије (Јевтић) рекао, говорећи о државном врху Србије, да су “ова тројица на власти издајници који верују у гаранције НАТО-а”. “(Премијер Ивица) Дачић каже да је за земаљску политику, не интересује га небеска, тако је говорио и (убијени премијер Србије Зоран) Ђинђић, а како је завршио нека Бог суди”, рекао је Атанасије. Он је навео да власт не верује у Бога, него у погубну митологију Европске уније. “Нема земаљске Србије без небеске”, додао је он. извор: СРБИН ИНФО 10 од 15 држава са списка су земље са муслиманском већином.
Вашингтон. САД Комисија за заштиту вјерских слобода објавила листу 15 земаља које су најгори прекршиоци вјерских слобода. 10 од 15 држава са списка Комисије су земље са муслиманском већином, пише The Washington Times. У листи нај-религијски нетолерантних земаља су: Бурма, Кина, Еритреја, Иран, Сјеверна Кореја, Саудијска Арабија, Судан, Узбекистан, Египат, Ирак, Нигерија, Пакистан, Таџикистан, Туркменистан и Вијетнам. У овим земљама, према Сједињеним Америчким Државама, постоје озбиљна ограничења у активностима независних вјерских организација које представљају вјерске мањине. извор:Седмица.ру Турско тужилаштво покренуло је истрагу о наводном планирању убиства васељенског патријарха Вартоломеја, јавили су данас турски медији.
Дневник "Хуријет" пише да је истрага покренута након што је пронађено писмо послато из провинције Кајзери, у којем се упозорава да ће патријарх Вартоломеј бити мета атентата 29. маја, када се обиљежава 560 година од турског освајања Цариграда. Извори листа рекли су да је турски држављанин ухапшен у вези са планираним нападом и да полиција трага за још двије особе. Према писању листа, осумњичени који је ухапшен негира умијешаност у завјеру и тврди да је у Истанбул допутовао у посјету родбини. Истрагом турске полиције откривено је да је још једно писмо послато тужилаштву 2008. године, а у њему је наведено да ће патријарх Вартоломеј бити мета напада. Извор: РТРС БЕОГРАД - Његова светост патријарх српски Иринеј служио је данас у цркви Светог Андреја Првозваног у Београду опело краљици Александри Карађорђевић, чији су земни остаци из Грчке пренесени у Србију.
Патријарх српски Иринеј поручио је да је допремањем земних остатака краљице Александре исправљена историјска неправда не само према "тужној краљици", како је народ звао, већ и према породици Карађорђевића. настави да читаш
Read More
}
И ове године слушамо наше вриједене добре новинаре, како понављају стару грешку најављујући васкршње празнике. Уочи православног Васкрса новинари редом говоре: „хришћани који Васкрс славе по јулијанском календару“, а када говоре о римокатоличким васкршњим свечаностима, кажу: „они који Васкрс славе по грегоријанском календару“.
Овдје је очигледна аналогија са Божићем... настави да читаш
Read More
}
Књига “Вјечнаја памјат свештенству Митрополије црногорско-приморске страдалом у Другом свјетском рату” аутора Милоша Војиновића нас подстиче да се на један здрав начин реинтерпретира све оно што се догађало овдје на овом нашем просторуу од 1941. до деведесетих година двадесетог вијека, рекао је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије синоћ на промоцији ове књиге у крипти Саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици.
настави да читаш
Read More
}
Општинске власти града Палерма одлучиле су да одобре Руској Православној Цркви у Палерму коришћење бивше цркве. Црква је посвећена Светом Александру, али у последњих десет година у њој се налазила Академија уметности за рестаурацију верске уметности.
Коначни споразум биће потписан у јуну 2013. г., изјавио је Александар Лвович Коротков, генерални конзул Руске Федерације у Палерму. Црква поседује и суседну зграду коју парохија Руске Православне Цркве у Палерму планира да користи као културни центар и недељну школу. Извор: Православље.ру На рушење неколико историјских зграда у католичкој цркви у Њујорку, упозорава портал katholisch.de позивајући се на New York Post. Узрок рушења храмова је озбиљан пад броја вјерника.Наиме, 21 парохија ће бити затворена. Рушење пријети цркви у неоренесансном стилу у Ист Вилиџу,на Менхетну. На њеном мјесту се градити тржни центар, пише Седмица.ру. Планирано је и да се сруши 140 година стара црква Св. Винцента де Паула у Челсију, литванска црква у Сохоу, Ирска Црква Светог Томе у Харлему и неоготска Англиканска црква у Боерум- Хилу, Бруклин. У 2008.години, црква св. Бригите у Ист Вилиџу је сачувана захваљујући богатој анонимној донацији. Извор:Мирвам
Према извјештају, 8% Руса вјерује да су главни непријатељи Јевреја, антисемитизам је у порасту међу муслиманима, извјештава Интерфакс. Извјештај о антисемитизму у Русији у периоду 2011-2012,показује генерално низак ниво антисемитизма у Русији,али обеспокојава његова манифестација међу бројним националистима, муслиманима и чиновницима.У двије године забележено је 5 напада, 1 прекршај, 38 случајева антисемитског вандализма. Ако узмете за поређење водеће земље Запада, онда можемо говорити о Русији као "острву мира", - речено је у петак у Москви у извјештају експертске групе јеврејске заједнице у Русији о проблему антисемитизма, покренутој по иницијативи Евроазијског јеврејског конгреса.
Хришћанима у Сјеверној Кореји је довољно да имају Библију у кући, да буду послати са својом породицом у логоре
Пјонгјанг. Сјеверна Кореја је једна од земаља у којима су хришћани највише прогањани, пише Deutsche Welle. Тренутно у затвору у овој азијској земљи има око 700 хиљада људи, од којих је 10-12% хришћана. Према организацији «Отворена врата», који штити права хришћана у различитим дијеловима свијета, у Сјеверној Кореји живи око 200 хиљада хришћана. Званична статистика говори 15 хиљада, од којих су двије трећине протестанти. У организацији «Отворена врата» тврде да хришћанима у Сјеверној Кореји је довољно да имају Библију у кући да буду послати са својом породицом у логор. Прије сто година, Сјеверна Кореја, са 100 цркава је поштована као "источни Јерусалим". Данас, она заузима 1. мјесто у индексној оптужници «Отворених врата», као земље у којој су прогони хришћана најјачи. извор:Седмица.ру То је изјавио поглавар Руске православне цркве, патријарх Кирил, послије службе у манастиру Новодевичи у Москви на прослави годишњице повратка у Цркву Иберијске иконе мајке Божије.
Патријарх жали што су многе земље у западној Европи легализовале гријехове од Бога осуђене. У старој Русији, Иберијска икона боравила је у манастиру Новодевичи три вијека. Од 1917.године, она је држана у архиву Државног историјског музеја. 6. маја прошле године, она је враћена у Новодевичи манастир. Румунске монахиње славиле Васкрс међу лобањама њихових преминулих сестара
Док су хиљаде православних хришћана славили Васкрс у недјељу са службама широм свијета, вјерници у Румунији су посјетили подземну просторију са лобањама обиљежавајући васкрсење Господа Исуса Христа. Костурница у Пасареа манастиру близу Букурешта углавном садржи остатке монахиња које су ту живјеле . Румунски православни свештеник водио је богослужење ,а монахиње држале свијеће и пјевале, док су посетиоци посматрали. Више од 85 одсто Румуна су православни хришћани. извор:theorthodoxchurch.info Мироточење се догодило на празник Св. Георгија, по јулијанском календару
НИКОЗИЈА. 6. маја, у цркви Св. Георгија Побједоносца у руралној општини Камбија-Фармакас на Кипру за вријеме Литургије парохијани су примијетили истицање густе мирисне течности из ове свете иконе . О догађају је обавијештен епархијски архијереј - митрополит Исаија Тамасоскиј и Оринискиј, који је одмах дошао у храм са одговарајућим експертима. Икона Светог Ђорђа је направљена у XV вијеку. Парохијани су примијетили још једну необичну појаву: икона је постала много тежа. Да би је носили током процесије требало је шест људи, што се никада није догодило. Интересантно је рећи да се мироточење са иконе десило на празник Св. Георгија, али по јулијанском календару, а Црква Кипра је прихватила нови календар. извор:Седмица.ру Више од 80% Украјинаца од свих државних празника највише воле Васкрс, а најмање популаран међу становништвом је Дан уставности, саопштава "Религија у Украјини"
Како се испоставило, већина Украјинаца воли вјерске празнике и Међународни дан жена, 8. марта и Дан побједе 9. маја. Ово су показали резултати анкете коју је спровео Кијевски Међународни институт за социологију (КИИС). Студија је показала да, генерално, Украјинци доживљавају празнике са љубављу и поштовањем, а посебно Васкрс (83%) Нову годину (81%), Божић (79%), 8. март (49%), 9. мај (40%) и Тројице (36%). Најмање популарни су били државни празници Дан независности (12%), Међународни дан радничке солидарности (10%) и Дан Устава (4%). Само 2% испитаника нема осјећај љубави и поштовања према државним празницима . извор:Мирвам Извор: Агенције
Свака аутономија Косова и Метохије је прихватљива, и она најшира могућа, али де факто признавање самопроглашене државности и самосталности покрајине - није, изјавио је патријарх српски Иринеј, истичући да шта год да се у будућности догоди, СПЦ ће, као што је чинила кроз векове, остати и опстати са својим народом и светињама на Косову и Метохији. настави да читаш
Read More
}
|
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
May 2023
|