Сазнај новости из
хришћанског свијета
U filmu „Put ružama posut“ o životu srpske princeze Olivere, žene sultana Bajazita, glavnu ulogu tumači Vesna Stanojević Istorijska priča. Ekipa filma „Put ružama posut“, koji govori o životu srpske princeze Olivere Lazarević, najmlađe ćerke cara Lazara i carice Milice i žene sultana Bajazita, planiraju da prvo prikazivanje bude na dan Kosovske bitke. - Voleli bismo da premijera filma bude na Vidovdan, ali nećemo žuriti s montažom - rekao je reditelj Marko Novaković, koji je za ulogu Olivere u periodu posle Angorske bitke 1402. godine odabrao Vesnu Stanojević, zvezdu i seks-simbol nekadašnje Jugoslavije. - Stigla sam pre nekoliko dana iz Londona. Iznenadio me je poziv, a za snimanje smo se spremali preko Skajpa. Dirnula me je životna priča ćerke kneza Lazara. Mi koji živimo u inostranstvu imamo dužnost koju je, na neki način, imala i princeza Olivera, a to je da, gde god da smo u svetu, doprinosimo poboljšanju slike o našoj zemlji - kazala je Stanojevićeva. Dragan Mićanović igra princezinog brata. - Vesna me je podsetila da smo već igrali brata i sestru u pozorišnoj predstavi 1993. godine. Nikad nisam imao prilike da glumim u ostvarenjima koja za temu imaju događaje iz srpske istorije. Nosiću zanimljiv kostim, a imaću i zanimljive brkove i veliku bradu - otkriva Mićanović, kome je poverena uloga despota Stefana Lazarevića. Njegov lik iz mladih dana tumačiće Ljubomir Bulajić, dok će njegovu sestru Oliveru igrati Aleksandra Manasijević. ИЗВОР: КУРИР (Lj. R.) У систему европских школа ће бити смањен број часова конфесионалних религија, преноси Седмитса.ру. Највише управно тело у европским школама - Врховни савјет - је донио такву одлуку, објашњавајући своју потребу за штедњом. Религијских часова ће бити много мање, а у фази 2, можда ће бити и искључени из програма. По сазнању о за овај план, родитељи и наставници из љемачких школа апеловали су на владу да обезбиједи укидање одлуке. Члан Европског парламента из владајуће Хришћанско-социјалне уније и Централног комитета немачких католика, Мартин Кастлер на захтјев родитеља се жалио Европској комисији и планира да покрене ово питање током сљедеће Генералне скупштине Централног комитета њемачких католика у априлу.
Планирано смањење још једном потврђује да хришћанство у Европи, не значи ништа, рекао је Кастлер. Према његовим ријечима, још једном се разоткрила антихришћанска тенденције у институцијама ЕУ. "Хришћанство је дио основних европских вриједности и зато се треба учити у европским школама," - рекао је политичар. извор: radiosvetigora
Рјазански државни универзитет у Русији покренуо је за студенте из Кине посебан програм у оквиру Одјељења за богословље. Програм под називом „Основе руске духовне културе“ нуди будућим преводиоцима дубље знање православне културе. Иако се не ради о обавезном курсу, он је изузетно посјећен. Знање црквеног речника и културе важно је не само преводиоцима, већ привлачи искрено интересовање свих студената. Часови су организовани у виду сусрета са свештеником – начелником катедре за богословље, доцентом, кандидатом историјских наука – игуманом Луком (Степановим). Разговори се воде на теме историје Цркве, православног учења, црквеног живота и етике, а организују се и посјете црквама и манастирима. Ради снабдијевања неопходном литературом, успостављена је веза са Православном мисијом у Шангају. Познати светогорски манастир Ватопед обиљежио је свој престони празник – Благовијести Пресвете Богородице. Свечаним богослужењем је началствовао Митрополит глифадски Павле. Саслуживао му је игуман Хиландара архимандрит Методије, следујући осмовјековној традицији, по којој игумани ова два манастира треба заједно да присуствују славама својих обитељи. Вечерњу су служили Митрополит касандријски Никодим и Епископ љвовски и галицки Филарет.
извор:РАДИО СВЕТИГОРА Византијски накит Константину у част
11.04.2013 19:54 | Александра Маџар Бањалука - Археолошком изложбом "Накит рановизантијског града Балкис", која ће бити отворена 15. априла у Бањалуци, Република Српска обиљежиће 1.700 година од потписивања Миланског едикта. Римски цар Константин Велики, Миланским едиктом 313. године, хришћанима је дозволио слободу исповиједања вјере. Аутор изложбе је кустос археолог мр Бојан Вујиновић, који је припремао поставку посљедњих неколико мјесеци у Завичајном музеју Градишка. Најављено је да ће изложбу свечано отворити предсједник Републике Српске Милорад Додик, под чијим покровитељством је поставка организована. Прочитај опширније!
Read More
У РС се гаси 80 одјељења
11.04.2013 | Драгана Келеч ИЗВОР: ГЛАС СРПСКЕ Бањалука - Да Република Српска има озбиљан демографски проблем, најбољи свједоци су средње школе, у којима ће на јесен у клупе сјести 1.980 ученика мање у односу на прошлу годину или за око 80 одјељења. Према подацима Републичког педагошког завода РС, девети разред основне школе ове године похађа 12.235 ученика, док их је лани било укупно 14.215. Да је из године у годину све мање ђака упозорава и предсједник Aктива директора средњих школа РС Предраг Дамјановић, који истиче да је само на подручју Бањалуке лани 500 ученика мање завршило девети разред основне школе него претпрошле године. - И ове школске године очекујемо мање уписаних ђака него лани. Још немамо прецизне податке колико ће их у идућу школску годину бити уписано, али је евидентно да ће свака школа у Бањалуци имати бар једно одјељење мање него лани - казао је Дамјановић... Прочитај опширније!
Read More
Кина највећи извозник светих књига: 12 милиона примјерака Библије је штампано у Кини у 2012. год10/4/2013
За Кину је обећани нови производ за извоз постала Библија. У исто вријеме у земљи дистрибуирање хришћанске литературе је ограничено само за "званичне цркве", преноси РТ.
12 милиона примјерака Библије је штампано у Кини у 2012. години. Скоро 70% је продато у иностранству. Према наводима шпанског листа АБЦ, кинеска издавачка компанија се припрема да објави 18 милиона Библије у текућој години на 90 језика. Међутим, само једна трећина ће бити испоручена на домаће тржиште. Око 4 милиона примјерака ће се "ексклузивно" ширити у локалним службеним црквама које настављају да се одупиру Патриотској католичкој асоцијацији која је основана 1957 да потчини хришћанско свештенство режиму државе. У Кини, званично има 67 милиона хришћана, што представља око 5% становништва. У исто вријеме, постоји 12 милиона католика. У новије вријеме, вјерски прогон је постао све мањи пишу шпанске новине. Међутим, још увијек се у кинеским затворима налазе десетине свештеника који се залажу за слободу религије. извор: мирвам Пљачкање храмова и манастира у Грчкој за вријеме економске кризе почело је да се повећава
СОЛУН. Према грчкој црквеној новинској агенцији "Ромфеја" рано ујутру, 10. априла непозната лица су украли из цркве Св. великомученика Димитрија, једне од најстаријих цркава у Солуну, владичанску митру и прилоге вјерника Пљачкаши су ушли у храм кроз прозор који је био разбијен прошле недјеље и до поправке је био привремено закрпљен. Полиција је почела да трага за провалницима. извор: Седмица.ру Откривен огромни комплекс у родном месту библијског Аврама!
Стјуарт Кембел са археолошког одељења Универзитета у Манчестеру рекао је да је откривени комплекс на југу Ирака стар око 4.000 година и да датира из времена када је Аврам тамо живео. Верује се да је то административни центар древног града Ура Британски археолози саопштили су да су открили велики, ретки комплекс у близини античког града Ура у јужном Ираку, дому библијског Аврама. Стјуарт Кембел са археолошког одељења Универзитета у Манчестеру рекао је да је комплекс стар око 4.000 година и да датира из времена када је Аврам тамо живео. Верује се да је то административни центар Ура. Он је додао да је комплекс величине фудбалског игралишта, додајући да су комплекси ове величине и старости ретки, пренеле су агенције. Ово је прва британска ископина на југу Ирака још од 80-тих година 20. века. Фото: Тањуг/АП (Телеграф.рс / Тањуг) ИСТАНБУЛ. Архиепископ Атине и цијеле Грчке Јероним састао и разговарао о различитим вјерским и социјалним питањима са патријархом цариградским Вартоломејем. Састанак је одржан у Истанбулу 4. - 5. април.
У петак ујутро, 5. априла, архиепископ Јероним предводио је Свету литургију у цркви Богородице, а патријарх Вартоломеј се молио у олтару храма. Такође, у служби су учествовали митрополит пергамски Јован Зизјулас, епископ Диавлиски Гаврил , амбасадор Николас Матиудакис, генерални конзул Грчке у Истанбулу, као и велики број вјерника и поклоника из Грчке и других земаља. Патријарх цариградски је високо оцијенио рад архиепископа Јеронима у области социјалног служења и милосрђа, што је посебно значајно у условима економске кризе, која је данас захватила грчко друштво. Архиепископ Јероним, је са своје стране, изразио захвалност Цариградској цркви због њеног континуираног интересовања за живот Цркве у Грчкој, јавља агенција "Амен." извор: Седмица.ру Епископ Григорије предсједава Међурелигијским вијећем
Извор: РТРС Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије преузео је предсједавање Међурелигијским вијећем у БиХ. У прошлој години Међурелигијским вијећем предсједавао је надбискуп врхбосански кардинал Винко Пуљић. 09.04.2013 10:29 | Извор:Глас Српске
Требиње - Изградња храма Васкрсења Христовог у Пребиловцима требало би да почне ускоро. Грађевинари су обиљежили плац за цркву и започели допремање материјала, али недостаје новца за изградњу. Епархија захумско-херцеговачка и приморска, односно Српска православна црквена општина Чапљина, протеклог викенда је увела у радилиште раднике предузећа "Гемакс" из Мостара, којем су повјерени радови изградње православне светиње у долини Неретве... Прочитај опширније!
Read More
У Белорусији, лопов опљачкао цркву обучен као свештеник
Објављено 7. априла 2013 У Белорусијском граду Минску пљачкаш је,претварајући се да је свештеник, украо из храма велику суму новца. О овоме саопштава Прес-служба полиције одјељења Хродна пише Лента.Ру. Инцидент се догодио 31. марта (дан католичког Ускрса), али је откривен тек сада. Извор: мирвам Благовијести прослављене и у Дубровнику
Извор: РТРС Православни вјерници Дубровника прославили су парохијску славу Светих Благовијести. ВИДЕО: Благовијести прослављене и у Дубровнику трајање: 2:01 Са Дубровчанима, на светој литургији окупили су се и вјерници из других крајева Захумско-херцеговачке и приморске епархије. Литургију је служио владика Григорије и вјерницима упутио поруке утјехе, наде, љубави и мира. Српска православна заједница у Дубровнику, почела се формирати у 18. вијеку када у тај град долази већи број Срба. Православна заједница у Дубровнику, никада није била велика, али увијек је била привредно моћна. Данас у Дубровнику живи око 2000 Срба. Више од половине Американаца сматра да Библија нема довољно утицаја на културу, која је, по њиховом мишљењу, у моралном паду, а ипак, само један од пет становника Америке редовно чита Свето Писмо, резултати су најновијег истраживања.
Више од три четвртине Американаца (77%) мисле да је морал нације у паду, према истраживању Америчког библијског друштва. Истраживање је показало да је Библија и даље чврсто укоријењена у америчком тлу: 88% испитаника је одговорило да посједују Свето Писмо, 80% сматра да је Библија света, 61% би вољели да је више читају, а просјечно домаћинство има 4,4 примјерака Светог Писма. Ако је Библија толико присутна у Америци, зар не би њено морално учење требало да спријечи морални пад? Готово трећина испитаника је рекло да је морални пад резултат нечитања Библије, док је 29% навело „негативни утицај Америке“, а један од четворице корпоративну корупцију. Даг Брдсол, предсједник Америчког библијског друштва, каже да препознаје разлог због којег се људи не идентификују са учењем Светог Писма. „Тај проблем је аналоган проблему преједања у Америци. Огроман број људи увиђа да имају вишак килограма, али не држе дијету“, каже он, „Људи увиђају да Библија има вриједности које би помогле нашем духовном здрављу, али је једноставно не читају“. Ако је и читају, већина (57%) чита Библију четири пута годишње или ређе. Само 26% Американаца редовно чита Библију (четири или више пута седмично). Млади се, изгледа, окрећу од Библије. Већина (57%) испитаника од 18 до 28 година старости Библију или не читају, или је читају мање од три пута годишње. ИЗВОР: РАДИО СВЕТИГОРА UZDAJU SE U BOGA: Služen moleban da se ukrajinski poslanici ne tuku
Autor: Agencija TANJUG,Foto: Reuters Na molbu nekoliko poslanika, u glavnoj sali ukrajinskog parlamenta služen je moleban "za umnoženje ljubavi i prekid neprijateljstava", javila je Verska informativna agencija (VIA). Kako se u parlamentu neretko dešavaju "masovne tuče" poslanika vladajuće koalicije i opozicije, pri čemu ima povređenih, poslanici misle da u poboljšanju atmosfere može "samo Bog da pomogne". Za ovu priliku u salu su doneti i poznata ikona Bogorodice "Otčenaševskaja" i krst koji je osveštan na Hristovom grobu u Jerusalimu. Želja inicijatora je, kako su javili lokalni mediji, da i poslanici "služe bližnjima", predstavljaju narod, "jer su od njega izabrani" i da se ubuduće međusobno ne tuku. U parlamentu u Kijevu lako izbija konflikt, kako oko sadržaja i dužine izlaganja, tako i oko jezika na kome se obraća. Neki poslanici insistiraju da govore na ruskom, što drugi doživljavaju kao provokaciju i krenu da im otmu mikrofon.To je početak gužve, a hitna pomoć se obavesti da pošalje vozilo do parlamenta "za slučaj potrebe", što se pokaže kao ispravno. "Pohvale" dobija poslanik Vitalij Kličko, svetski poznat bokser, ali na njega još nije niko krenuo, mada je verbalno vređan". On nije učestvovao ni u jednoj tuči, mada je rukama razdvajao posvađane u gužvi pred pultom kada je bila diskusija o korupciji. Parlament (Vrhovna Rada) Ukrajine ima 450 poslanika.Zastupljeno je devet partija i koalicija. извор РТС- Монаси манастира Сопоћани спасили су од пожара породицу и кућу Рама Муслића из Сопоћана. Пријатељство које од увек негују у овој национално мешовитој средини, није, како кажу, изостало ни када је најтеже. Када је пре неколико дана избио пожар у кући Рама Муслића у селу Сопоћани недалеко од истоименог манастира код Новог Пазара, захваљујући пожртвованости монаха, породица је спасена. "Прво смо се сетили наших пријатеља монаха, јер са њима делимо и добро и зло. Док они нису дошли ја сам био немоћан, јер деца и жена су кукали за мном. Када су стигли много су ми помогли, јер су прво извукли децу, сина су извели вани и одвели у њихова кола. Затим смо заједно гасили све док нисмо постали црни од гарежи која је падала по нама", каже Рама Муслић. Прочитај опширније!
Read More
АНКЕТА:Бугари имају највеће повјерење у православну цркву у Бугарској 4. април 2013. Софија: Бугари имају највеће повјерење у Бугарску православну цркву и то је једина институција са позитивним рејтингом, показују резултати најновије анкете јавног мњења које је спровео Институт за социјална истраживања и маркетинг МБМД,која је представљена на конференцији за новинаре у уторак саоп је штио новинар ФОКУС Новинске агенције . Према резултатима испитивања јавног мњења, постоји повећање поверења у све институције у земљи. Око 49% испитаника је рекло да има највеће повјерење у Цркву. Бугарски предсједник затражио да се служи, у храмовима свих религија, служба за мир и благостање4/4/2013
СОФИЈА Бугарски предсједник Росен Плевнелијев је замолио је представнике главних религија заступљених у земљи да у наредни петак, суботу и недјељу у својим црквама служе посебну службу за мир, здравље и просперитет бугарског народа у тешкој кризи, наводи бугарска агенција "Фокус". Разлог за такав захтјев предсједника био је дубоки очај који захватио Бугарску, што је довело до повећања самоубиства и саможртвовања.На састанку са предсједником, који је одржан 4. априла, 2013, присуствовали су бугарски патријарх викарни епископ Неофит Знеполски Јована (Бугарска православна црква), замјеник главног муфтије Али Биран, предсједник Епископске конференције, епископ Кристо Проиков (Католичка црква), предсједник Епархијског Савјета Оханес Рупен Крикориан (Јерменска апостолска црква), предсједник Централног јеврејског савјета Роберто Шалом Џераси и пастор Евгени Димитров Најденов, потпредсједник Уједињених евангелистичких цркава. извор: седмица.ру МИНСК (извор:седмица.ру)
Четверти православно-католички форум ће се одржати у Минску 2014.године При католичко-православни форум је одржан у децембру 2008. године у италијанском градеуТренту и био је посвећен питањима породице. О овом је предсједника Беларуси је Александра Лукашенка данас обавијестио Митрополит Минско-Могилевски архиепископ Тадеуш Кондрусевич, саопштава дописник БЕЛТА. По ријечима Тадеуша Кондрусевича, у овом важном догађају ће учествовати велики број епископа из различитих земаља. Заједнички састанак католичких и православних епископа добија формат редовних састанака и направио је велики допринос очувању вјерског мира и сарадње у европском региону. Митрополит Минско- Могиљевски је нагласио значај сарадње између римокатоличке и православне цркве. (Курир) Фото: ТСС
Архимандрит Нектариос, свештеник грчке православне црке, обишао је јуче српску Дејвис куп репрезентацију, која се у градићу Бојси припрема за меч против Американаца. Нектариос је осведочени пријатељ Срба, изузетно воли и цени Србију, и пуно помаже српском народу на Косову и Метохији организујући хуманитарну помоћ и акције везане за помоћ угроженим Србима на КиМ. Иначе, обе репрезентације су одржале прве конференције за медије пред жреб који ће се одржати у некадашњој главној железничкој станици Бојси у четвртак у 20 часова по српском времену. Вечерас ће се играчи дружити на традиционалној свечаној вечери. Меч између Дејвис куп репрезентација САД и Србије у четвртфиналу овог такмичења игра се од 5. до 7. априла.
(Танјуг) Архиепископ цетињски и митрополит црногорско приморски Амфилохије изјавио је да Црна Гора до данас није правно регулисала односе државе и цркве, као што је то пре 1700. година урадио цар Константин Миланским едиктом. Према његовим речима, начелно је то учињено Уставом из 2007. године, али без доношења икаквог закона о црквама и верским заједницама. „У Црној Гори су у последње две године склопљени такозвани ‘темељни уговори’ између католичке цркве и државе Црне Горе, као и са исламском и са јеврејском заједницом”, рекао је Амфилохије и нагласио да се нада да ће се такви уговори склопити и са СПЦ. Митрополит је казао да је Српска православна црква, односно Митрополија црногорско приморска једина црква која је опстала и својом историјом обликовала Црну Гору. Она је била државна црква у време независне Краљевине Црне Горе, а и данас је овде присутна, рекао је митрополит подгоричком „Дан”.
РПЦ се жали на недостатак војних свештеника Објављено 2. априла 2013 Руска војска је заступљена са војним свештеницима само 20 одсто, пише Лента.ру. Ово су, у уторак 2. априла, саопштиле РИА Новости позивајући се на протојереја Сергија Привалова, у Московској патријаршији одговорног за интеракцију са војском. Према Привалов, сада у руској војсци има 42 свештенослужитеља.Истовремено остане отворено још скоро 200 радних мјеста, која су се појавила у 2009.години. Недавно је, међутим, рекао Привалов, повећан прилив кадрова. Према његовим речима, само у почетку 2013.год. број свештеника који су именовани се повећао више него у претходне три године. Протојереј ово повезује са негативним ставом, који, по његовом мишљењу, имао бивши министар одбране Анатолиј Сердјуков. Привалов је додао да сада војска има 40 православних свештеника и два Муслимана. У блиској будућности се планира ангажовање клирика за будисте. Дужност помоћника команданта за рад са верујућим војницима уведена је у руској војсци у 2009.-ој години, одлуком тадашњег предсједника Дмитрија Медведева. Први свештеници су ступили у војску у фебруару 2010. извор: мирвам
Псеудоруска Москва
Крајем 19. и почетком 20. века у руској архитектури је постао популаран стил који користи мотиве староруског неимарства. Добио је назив псеудоруски, а понекад се такође назива и неоруски или лажноруски. Грађевине подигнуте у овом стилу данас спадају међу најлепше у Москви. Једна од зграда коју је видео практично сваки посетилац Москве: Државни историјски музеј на Црвеном тргу. Извор: Lori / Legion Media.За псеудоруски стил је карактеристично коришћење елемената традиционалног руског неимарства: малих кула, карактеристичних украсних кровова, разнобојних керамичких плочица за уређење фасаде и много тога другог. Међутим, старе форме притом нису једноставно копиране, већ стилизоване тако да се често хамонично уклапају са елементима других стилова. Због тога грађевине у псеудоруском стилу, иако лако препознатљиве по низу карактеристика, нису једнообразне. У Москви су у овом стилу подигнуте грађевине најразличитије намене: зграде са становима за изнајмљивање и приватне породичне виле, позоришта и музеји, трговински центри и железничке станице... ArchivesJuly 2019 Прочитај опширније!
Read More
|
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
January 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|