Сазнај новости из
хришћанског свијета
Становници Украјине на различите начине виде перспективе православља у својој земљи. Ово је у наведено истраживању, које је спровео Центар Разумков, а представљени су у Кијеву, током округлог стола на тему "Религија и моћ у Украјини:. Проблеми односа". Испитаници су били замољени да изаберу једну од три опције о будућности православних цркава у Украјини, наводи сајт Полемика. Према истраживању, 19,6% (2010: 16,7%) сматра да би требало да се уједине око украјинске православне Цркве УКЦ-КП 19.1% (2010: 13,8%) верује да православне цркве у Украјини треба да буду уједињене у једну цркву која би била независна. 18,7% (2010: 22,3%) сматра да би Украјинска Православна Црква бити саставни дио Руске Православне Цркве. 25.6% је рекло да ихинтересује перспектива Православне цркве у Украјини, а нису били у могућности да одговоре на ово питање 15% испитаника. Избор испитаника има јасне регионалне и конфесионалне цркве карактеристике. Опција уједињења у једну цркву подржава 35% житеља Запада, као и вјерници Украјинске Гркокатоличке цркве - 44%. извор:МИРВАМ Данас у Украјини по проценама у Бога вjерује око 75% становништва, а око 40% посjећује цркву. Руска православна црква (у данашњој Украјини се зове Украјинска православна црква (Московска Патријаршија)) ужива благонаклоност многих локалних ауторитета. Процjене о религиској структури:
Православље * 50,44 % - следбеници Украјинске православне цркве (Кијевска Патријаршија). Ова цркве је настала 1995. године после стицања независности Украјине. Патријарх је Филарет који је био Митрополит Кијевски и све Украјине Руске православне цркве. 60 % верника ове цркве живи на западу Украјине. Ова црква која у богослужењу користи украјински језик није призната од осталих православних цркава. * 26,13 % - следбеници Украјинске православне цркве (Московска Патријаршија) која има највећи број цркава у Украјини. Ова црква има 35 епархија и 10.875 парохија, од којих се највећи број налази у централним, јужним и источним деловима Украјине. Митрополит Владимир Кијевскиима јурисдикцију унутар земље, и број свештеника износи 9.072. Ова црква у богослужењу користи руски и старословенски језик. * 7,21 % - следбеници Украјинске аутокефалне православне цркве. Ова цркве је основана 1919. године у Кијеву, забрањена је за време Совјетског периода, и поново легализована 1989. године. 70% верника ове цркве живи на западу Украјине. Због очекиваног уједињења православних цркава у Украјини, после смрти патријарха Дмитрија није именован нови, врховну црквену власт обавља Митрополит Тернополски и Подолски Методије, са којим су велике епархије: Харков-Полтава, Лавов, Ривне- Волин и Тавроја званично прекинуле комуникацију и прешле под директну јурисдикцију Васељенског (Цариградског) патријарха Вартоломеја. Ова црква у богослужењу користи украјински језик. Унијати * 8,02 % - следбеници Украјинске грко-католичке цркве. Настала је црква после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике., забрањена је за време Совјета 1946. године и поново легализована 1989. године. Има око 4 милиона верника у Западној Украјини. Користи у богослужењу украјински језик. Католици * 2,19 % - следбеници римокатоличке цркве. Овој цркви припадају углавном становници са пољским пореклом који живе у централним и западним деловима Украјине. Број верника је око 1 милион. Богослужење је на пољском, латинском, украјинском и руском језику. Протестанти * 2,19 % - следненици протестантских демонинација (Лутерани, пентакосталци, баптисти, менонити, адвентисти...). Припадници протестантских праваца су углавном Немци, Мађари, Словаци и остали и живе углавном у западном делу државе. Јудаизам * 0,63 % - следбеници Јудаизма. Сматра се да у Украјини живи око 300.000 Јевреја, |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|