Сазнај новости из
хришћанског свијета
извор:РТС У згради Генералштаба патријарх Иринеј освештао простор за богослужење. У Војсци Србије од августа ове године поново распоређени војни свештеници, осам православних и по један имам и капелан. Патријарх српски Иринеј данас је у згради Генераштаба Војске Србије обавио велико освећење богослужбеног простора.Освећењем богослужбеног храма у Генералштабу, "чином који ће ући у историју нашега народа, потврђујемо да је војска део народа и да дели његову судбину", рекао је патријарх Иринеј. Он је истакао и да је Војска увек служила свом народу, а сада, после паузе од седам деценија, увођењем свештеника, поново потврђује ту истину, навела је Војска Србије у саопштењу на свом сајту. Великом освештању и архијерејској литургији присуствовао је начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.У Војсци Србије од августа ове године, после више од седам деценија, поново су распоређени војни свештеници - осам православних свештеника и по један имам и капелан.Имају духовну надлежност искључиво над јединицом којој припадају, саветници су команданата јединица и директно потчињени њима, док у канонском погледу одговарају својој цркви.Војни свештеници носе одећу вероисповести којој припадају само током обављања богослужбене делатности, а у осталим приликама униформу Војске Србије на којој је истакнуто обележје вероисповести.... На 100 до 500 припадника једне верске заједнице у систему одбране планирано је да буде запослен један свештеник, да два долазе на 500 до 1.000 припадника, а на сваких следећих 1.000 припадника Војске по један официр верске службе.
Војни свештеници у српској војсци имају дугу традицију. До 1918. у војсци Краљевине Србије у саставу штаба команде постојао је војни прота, а били су распоређени у штабовима дивизијских команди и у штабовима активних пукова. После Првог светског рата у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, при Министарству војном и морнарици постојало је тело које је руководило свештеничком струком, а у њему су били по један војни свештеник прве класе за православну, римокатоличку и муслиманску вероисповест. Врховни војни свештеник (референт) за православну веру потпадао је под црквену јурисдикцију српског патријарха, за војнике богослужења су одржавана у капелама и црквама у кругу војних објеката, а тамо где их није било, у локалним верским објектима. Идеја о поновном увођењу верске службе у српску војску датира из 2000, на основу искустава страних армија и српске традиције, што је подразумевало и присуство свештеника у касарнама и обезбеђивање посебног простора за упражњавање верских потреба војника свих националности. Усвајањем Закона о Војсци Србије у децембру 2007. створени су услови да се и у српским оружаним снагама организују верске службе, а ту намеру подржале су све традиционалне цркве и верске заједнице. Влада Србије је 24. марта 2011. усвојила Уредбу о вршењу верске службе у оружним снагама, а потом је Министарство одбране потписало споразуме с представницима седам традиционалних цркава и верских заједница. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
October 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|