Сазнај новости из
хришћанског свијета
Рас – Путници који крену из Новог Пазара према Тутину после десетак километара стижу до раскрснице под високим планинским гребеном обраслим зеленилом, на чијим се окомитим литицама виде велики отвори. Само пажљив посматрач уочиће остатке зидића на улазу тих пећина изнад ушћа Себечевске реке у Рашку, али не и стазу који води до њих.
Иза модерног мотела с бунгаловима „Пазариште“ скривен је пут до пећина где је по предању био заточен Стефан Немања све док га Свети Ђорђе није ослободио из окова. Ту су биле и испоснице у којима су српски монаси у време Светог Саве писали Вуканово јеванђеље, које је уз Мирослављево најзначајнији споменик српске писмености с краја 12. века.Необјашњиво је да нема ни најмање табле која би путника обавестила да се на брегу изнад пећинског манастира Светог Архангела Михаила и испосница налазила једна од најважнијих тврђава владарских градова Старог Раса. Испоснице, само много мање, налазе се на још суровијој сурој врлети ждрела кањона којим води пут ка манастиру Сопоћанима. Испред улаза у клисуру стоји дуг низ камених темеља и основа лепо озиданих здања из времена Немањића. Реч је о остацима древног Трговишта (у време турских освајања названим Пазариште) веома живог трговачког центра са колонијом дубровачких трговаца и чак шест цркава. Град у који су се стицали путеви које је штитила моћна тврђава.Комерцијални значај овог дела долине Рашке потврђује успон средњовековног српског трговишта. На овом месту каравански пут из Дубровника и Босне рачвао се у два правца. Један према Косову, Скопљу и Солуну, а други право за Цариград преко Топличке долине и Ниша. Средњовековни дубровачки каравани прем југоистоку следили су у суштини старе римске путеве“, писао је енглески путописац Еванс крајем 19. векла пролазећи старим Расом....link | izvor: Новости |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|