Сазнај новости из
хришћанског свијета
Ни пуних 12 година од враћања верске наставе у образовни систем Србије наставници веронауке немају радни статус какав имају остали просветни радници Вероучитељи потписују једогодишњи уговор ЈЕДНОГОДИШЊЕ уговоре о радном односу на одређено време до почетка септембра потписаће око 2.000 наставника веронауке у основним и средњим школама. Ни пуних 12 година од враћања верске наставе у образовни систем Србије вероучитељи немају радни статус какав имају остали просветни радници. Због климавог радног односа омеђеног само једном школском годином, вероучитељи не могу да рачунају на низ привилегија које имају њихове колеге - сигурност на послу, банкарске позајмице, стамбене кредите... Наставници верске наставе свих конфесија сваки први септембар дочекују са зебњом да ли ће остати на истом послу или ће бити прекобројни. Да је кључ свих ових проблема у промени закона о основама система образовања и васпитања тврди за „Новости“ Александар Ђаковац из Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке СПЦ.
ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ ПРЕДМЕТИ веронаука и грађанско васпитање међу школарцима на нивоу Србије равномерно су заступљени - наводе у Министарству просвете. Према њиховим подацима, на југу земље популарнија је веронаука, док у Београду доминира предмет грађанско васпитање. - Упркос бројним иницијативама и примедбама на прописе, нова законска решења нису ни на видику - каже Ђаковац и напомиње да ће око 280 вероучитеља, колико их ради у Београду и околини, тек за који дан добити зелено светло за улазак међу школарце. - Очекујемо да веронаука добије третман какав заслужује у наставном систему, а наставници радни статус као и све остале њихове колеге. Држава је годинама глува за ове проблеме, иако је верска настава мало-помало заузела стабилно место у српским школама. Према подацима бившег Министарства вера, православну веронауку похађа око 530.000 ђака, које подучава 1.789 вероучитеља. Наставу о Мухамедовом учењу похађа 38.000 ђака, док основе науке о римокатоличкој вери од 160 наставника сазнаје 14.000 школараца. Најмање је ученика који слушају словачку евангелистичку веронауку - свега 1.170. Иако се број деце која похађају наставу одређених конфесија разликује, све цркве и верске заједнице деле исте проблеме. Ситуација је, ипак, најсложенија са наставом исламске веронауке, на коју се преливају и поделе међу муслиманима Србије. Ове године, као и прошле, сачињен је јединствен списак вероучитеља, који је упућен Министарству просвете. БРОЈКЕ * 38.000 ђака опредељено за „Мухамедово учење“ * 14.000 деце изучава католички катихизис - На наш јавни позив могли су потпуно слободно да се пријаве сви исламски вероучитељи који испуњавају законске услове - објашњава реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић. - Питање припадности заједници или мешихату није постављано, нити је то уопште важно. Упркос томе, знамо да постоје снажни протисци појединих политичара из БиХ на власт у Београду да се званични списак не узме у разматрање. Реис Зилкић, који је и члан Владине комисије за верску наставу, каже да је разочаран што су пропали сви покушаји да веронаука добије место које јој припада у школском систему. Овако како је постављена, према његовим речима, умањује кредибилитет цркава и самих вероучитеља. извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|