Сазнај новости из
хришћанског свијета
На удаљеном шкотском острву Фула дочек Нове године се слави двије недјеље касније од већине других у свијету, баш када и многи на Балкану. Острво из архипелага Шетланд, на којем живи мање од 40 људи, никада није потпуно прихватила Грегоријански календар, већ поштује Јулијански.
Због тога мјештани Божић прослављају 7. јануара умјесто 25. децембра, а Нову годину 13. јануара. „Тако смо одувијек радили", каже један становник острва за BBC. Прије више од четири вијека, папа Гргур XIII осмислио је календар који се данас користи и којим је замијењен јулијански календар, у којем није добро израчунато колико дана треба Земљи да обиђе око Сунца. Становници Фуле не користе стари календар у свакодневном животу због практичних разлога, попут укрцавања на авион или распореда поласка трајекта. Али, то не важи за Божић или новогодишњи дочек. Фула је на око 25 километара од централних острва архипелага Шетланд и сматра се најудаљенијим насељеним острвом Велике Британије. Дугачко је мање од осам километара, струју добија из турбина на вјетар, хидроенергетских постројења и соларних панела, а за случај нужде користе се агрегати. Између острва и центра архипелага Шетланд плови трајект, а постоје и редовна авионска линија од Фуле до аеродрома Тингвал код Лервика, највећег града архипелага. Ово је једно од посљедњих мјеста на којем се говори норнски језик (стари северно-германски језик), заоставштина из времена док су овим острвима господарили Викинзи. Према последњем попису, на Фули живи 36 људи. Роберт Смит, 27-годишњи становник острва, као и други мјештани, ради више ствари.Члан је посаде трајекта, ради у хидроцентрали, туристички је водич и доставља пошту када је потребно. „Радимо све и свашта. Морате да будете опхрвани послом. Сви учествују", каже. Провео је дио живота у центру архипелага током школовања и славио је два Божића и двије Нове године, искусивши „најбоље од оба свијета" током 12 мјесеци, додаје. „Током одрастања, деловало ми је јединствено" то што Фула користи другачији календар, сећа се Смит. „Али наша Нова година има сличности са божићном традицијом положајника. Обилазите куће са пићем, останете мало и дружите се. „Онда можда одете кући на вечеру и настављате даље на журку у ситне сате. „У Фули смо више усмјерени ка породици, интимније је и увијек заједно свирамо. По томе је острво познато. То је добро за повезивање. Увек смо тако радили", каже Роберт. Прво је почео да свира гитару, онда је прешао на мандолину, а сада покушава да савлада гусле и све то ради „само због ужитка". „Божић је сличан као и на другим мјестима, већина остаје код куће ујутру, дијели поклоне и проводи вријеме са породицом. „У прошлости је можда било другачијих традиција које су ишчезле, попут оне да мушкарци иду у лов на птице које би се касније спремале за јело", описује 27-годишњи мештанин Фуле. Извор: ББЦ |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|