Сазнај новости из
хришћанског свијета
У недјељу, 24. новембра 2024. године, Русија обиљежава Дан мајки, установљен 1998. године. За разлику од Међународног дана жена, када честитке примају све представнице женског пола, овај празник честита се само мајкама, бакама и трудницама. Симбол овог дана је цвијет- незаборавак. Овај цвијет, како што му и само име говори, треба да нас подсјети на блиске људе. Налази се на поклонима који се тог дана дарују мамама, на честиткама а највише утиснут на шапе плишаних медведића. У образовним установама овај празник и прославе посвећене њему одржавају се унапријед, по правилу, у петак пред празник. Дан мајки установљен је у складу са Указом руског предсједника Бориса Јељцина од 30. јануара 1998. године „О Дану мајки“. Према документу, слави се сваке године посљедње недјеље новембра. Иницијативу за успостављање овог празника покренуо је Комитет руске Државне думе за питања жена, породице и омладине, а посебно посланик Алевтина Апарина. Сврха празника је „да подржи традицију бриге о женама, да учврсти породичне темеље, а посебно да истакне значај главне личности у нашим животима – Мајке“.
Руски дан мајки дио је истоименог Међународног дана, који у различитим земљама пада на различите датуме. Како је у једној од својих бесједа истакао Његова Светост патријарх московски и све Русије г. Кирил, „мајка која васпитава дјецу у вјери и поштовању предања својих предака тиме служи Богу и Цркви“. „Мајка је та која дјетету прво објашњава шта је добро, а шта лоше она му одгонетне морално осјећање које је Господ уложио у нас. И колико је овде важно да своју мисију испуните тачно и на вријеме. Својој мајци се враћамо као извору љубави, доброте, разумијевања и саосјећања током цијелог живота, макар и само у сјећањима“, рекао је паатријарх. Истичући да „морамо тежити ономе што је свето. Оно што је свето мора да се поштује“, рекао је Предстојатељ Цркве да је „мајчинство светиња, али у савременом свијету, чак и у хришћанским земљама, све више покушавају да дискредитују институцију породице“. „Одбацивање лика жене као мајке, као и мушкарца као оца, не само да одвраћа људе од Бога и нарушава Створитељев план за човјека, већ и подрива моћ држава и стабилност националних култура. Демографска криза и повезани економски проблеми са којима се данас суочавају многе земље су очигледан доказ о томе“, закључио је Његова Светост патријарх московски и све Русије г. Кирил. Припремио вјеронаука.нет на основу извора: фома.ру/Рт Балкан |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|