Сазнај новости из
хришћанског свијета
Свјетска лутеранска федерација (Lutheran World Federation - LWF) и Православна црква издале су заједничко саопштење о богословском питању.Међународна комисија за теолошки дијалог, која укључује представнике Лутеранске свјетске федерације (Lutheran World Federation - LWF) и Православне цркве, издала је заједничко саопштење о додавању клаузуле Филиокве (Filioque „и од сина“) у Никејско-цариградски Символ вјере, богословском питању које је подијелило традиције Источне и Западне Цркве скоро хиљадама година, преноси orthodoxtimes.com.
У саопштењу се предлаже „да се користи превод оригиналног грчког (без Filioque) у нади да ће то допринијети исцјељењу вјековних подјела између наших заједница и омогућити нам да заједно исповиједамо вјеру Васељенских сабора у Никеји (325) и Цариграду (381).“ Документ је формиран на 18. пленарној сједници одржаној у Каиру, у Египту у мају ове године. Наводи се да је то резултат више од 40 година дијалога и екуменске посвећености између ЛВФ-а и Православне цркве. Нуди се као знак помирења на 1700. годишњицу Никејског сабора 2025. године. Такође означава корак пун наде ка већем богословском разумијевању и јединству између лутеранске и православне цркве. „Филиокве“ је додатак тексту Никејског Символа вјере, усвојеног у Западној Цркви од VII вијека. То значи да Дух Свети исходи и од Оца и „од Сина“ (лат. filioque). „Филиокве“, који се у Источној Цркви одувијек сматрао искривљењем учења о Св. Тројици, постао је један од разлога за подјелу Цркава 1054. године. Лутерани су „заједно са латинском традицијом наслиједили ’Символ вјере, који укључује филиокве’“ и „нису то сматрали проблематичним“, наводи се у саопштењу богословске комисије. Прочитајте цијелу заједничку изјаву: У Женеви је 13–18. јуна одржан састанак Савjета ЛВФ-а , који је поздравио изјаву богословске комисије и препоручио објављивање одговарајућих наставних материјала за дистрибуцију у парохијама и образовним институцијама цркава чланица федерације. Савјет је такође препоручио да лутеранске парохије „траже интеракцију и ближе односе са својим православним сусједима“. Богословски дијалог између представника ЛВФ-а и Цариградске патријаршије почео је 1967. године, а први састанак Међународне комисије за богословски дијалог одржан је 1981. године у Еспоу (Финска). Основан 1947. године, ЛВФ уједињује 149 цркава из 99 земаља. „Лутерани и православци су учинили велики корак једни према другима у овој изјави“, примjећује помоћник генералног секретара ЛВФ-а за екуменске односе проф. др Дирк Г. Ланге (Dirk G. Lange) . „ЛВФ се ослања на гласање на нашој скупштини у Куритиби 1990. године у којем се наводи да би „филиокве“ могао бити изостављен у екуменским окружењима. Али сада желимо да охрабримо лутеранске цркве да размотре ширу употребу оригиналног облика Никејско-цариградског Символа вјере како би продубили наше размишљање о Св. Тројици” Припрема вјеронаука.нет на основу писања orthodoxtimes.com и LWF |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
Архива
September 2024
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|