Сазнај новости из
хришћанског свијета
У Истанбулу, 4. јула 2024. године, одржан је четврти састанак Радне групе за интеракцију између Руске православне цркве и Управа за вјерске послове Републике Турске. Тема састанка била је посвећена јачању и заштити традиционалне породице, као и утицају скрнављења вјерских светиња на друштвени склад. Делегација Московске Патријаршије предвођена предсједавајућим Одјељења за спољне црквене односе Митрополитом волоколамским Антонијем, по благослову Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила, допутовала је 3. јула у Истанбул. У делегацији су били и потпредсједник Одјељења за спољне црквене односе архимандрит Филарет (Булеков), протојереј Игор Јакимчук, јереј Георгиј Сергејев, секретар за међурелигијске односе ДЕЦР, јереј Николај Васин, помоћник предсједавајућег ОВЦС (Отдел внешних церковных связей; engl. Department for External Church Relations DECR), јереј Николај Васин, члан експертског тима за интеракцију са исламским свијетом, патријаршијски архиђакон Константин Барган.
Делегацију Управе за вјерске послове Турске предводио је професор Селим Аргун. У њему су били: шеф Управе за спољне односе Махмут Оздемир, шеф Одјељења за Евроазију Салих Гор, Омер Савуран и Тулчај Алтиншик и други. Учесници су размијенили поздраве и истакли важност сарадње у контексту савремених пријетњи миру и хармонији између религија и народа. Говор др Селима Аргуна био је посвећен прегледу кључних изазова и пријетњи са којима се данас суочавају традиционалне религије. Митрополит Антоније је, у свом извјештају, поменуо теме вјерске ситуације у Украјини, начина консолидације вјерских заједница око традиционалних вриједности, заједничког супротстављања провокацијама и вријеђањима осјећања вјерника. Протојереј Игор Јакимчук је, у свом говору, упознао присутне са чињеницама кршења права вјерника канонске Украјинске православне цркве, запљеном и скрнављењем цркава и манастира у Украјини, прогоном свештенства. Свештеник Георгиј Сергејев је говорио о пастирству православних Руса у Турској и захвалио руководству владе ове земље на прилици да врши богослужења за Русе, укључујући и на историјским мјестима у региону. Свештеник Иља Кашицин је представио извештај анализирајући званична документа и изјаве Међурелигијског савјета Русије на тему подршке породици и породичним вриједностима, као и богохулне и увредљиве радње против вјерских симбола и светиња. Протођакон Константин Барган је одржао презентацију о међунационалним односима у Русији, истичући улогу турских етничких група, њихов допринос култури и историји земље, а такође је говорио о историјском путу народа Гагауза, њиховој блиској повезаности са Турском и Русијом. Дио говора одржан је на турском језику. Извјештаје су сачинили начелник Управе за спољне односе Управе за вјерска питања Махмут Оздемир и начелник Одјељења за Евроазију Салих Гор на тему заштите вјерских симбола и предмета од скрнављења и подршке породици и традиционални породични начин живота. Истог дана, чланови делегације су, на позив турске стране, посјетили сз комплекс храм Свете Софије, гдје су имали краћи састанак са главним имамом Ферухом Муштуером. Поред тога, посјетили су храм Светог равноапостолног цара Константина и царице Јелене, који се налази на територији Генералног конзулата Руске Федерације у Истанбулу (раније се налазила Амбасада Руске Империје). Митрополит Антоније, са пратњомм посјетио је 5. јула комплекс историјског манастира Хора. Истог дана делегација Руске православне цркве отпутовала је за Москву. Учесници састанка констатовали су потребу да се интеракција настави и прошири како би се идентификовали узроци изазова са којима се човјечанство суочава у контексту кризе међународног правног система. Постигнути су договори о формирању одговарајућих подгрупа. На крају састанка чланови обје делегације размијенили су сувенире. Претходни састанци радне групе одржани су у Анкари (2012. године) и Москви (2014. и 2017. године). Припрема вјеронаука.нет на основу извора моспат.ру |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|