Сазнај новости из
хришћанског свијета
Хиљаде грађана учествовало је у литији „Врлине и религија у школи“, коју су организовала грађанска удружења, а подржао Свети Синод Бугарске православне цркве – Бугарске патријаршије, 17. маја 2025. године у бугарској престоници Софији.
Прије почетка литије, у Патријаршијском Саборном храму „Свети Александар Невски“, Његова Светост бугарски патријарх и митрополит софијски Данило служио је молебан, у коме су молитвено учествовали и Њихова Преосвештенства: митрополит ловчански Гаврило, митрополит неврокопски Серафим, митрополит видински Пахомије, и Њихова Преосвештенства: епископ мелнички Герасим - генерални секретар Светог Синода; викар митрополита софијског епископ велбуждски Исак; викар Епархије ловчанске епископ константијски г. Михаил; епископ знепољски Мелетије (Спасов) ректор Софијске богословије „Свети Јован Рилски“, као и свештенство из Софије и других епархија у земљи. Након молебана, испред саборног храма, патријарх Данило се обратио вјерницима: „Захваљујем свима вама што сте данас дошли да подржите дугогодишњу иницијативу, коју је покренуо Свети Синод још почетком 1990-их – одмах након демократских промјена – да се предмет вјеронаука, или како се сада радно зове: 'Врлине и религија', врати у редовни наставни план и програм.“ Такође, захвалио је Министарству просвјете и науке, посебно министру Красимиру Валчеву, на храбрости да направи корак ка враћању овог предмета у наставу. Патријарх је нагласио да ће увођење предмета у наставни план и програм омогућити наставак рада Свете браће Ћирила и Методија и њихових ученика. Без вјере, рекао је, наша историја, култура и писменост се не могу разумјети. Патријарх је позвао на тиху, али одлучну подршку увођењу предмета, као израза воље већине народа. Осудио је аргументе да у савременом друштву нема мјеста за религију као „велику заблуду“. „Многобројни постери са мислима добитника Нобелове награде и научника који су били вјерници свједоче да вјера није препрека, већ подстицај за истинско научно истраживање.“ Он је упитао: „Шта је научно у одбацивању наших предака? Шта је научно у заборављању дјела Светих Ћирила и Методија, Светих Седмочисленика, Светог цара Бориса-Михаила, светог Пајсија, просвјетитеља током нашег препорода? чије је дјело засновано на вјери и љубави према народу?“ Митрополит ловечки Гаврило (Бугарска православна црква), оснивач прве православне школе у Бугарској, рекао је: „Прије шест година смо основали школу под окриљем Бугарске православне цркве, посвећену Светим Седмочисленицима. Наша дјеца сада свијет гледају очима Христове вјере и љубави, осјетљивија су на бол других, поштују живот, родитеље и учитеље, знају да опросте и избјегну грешну световност.“ Такође је подсјетио на ријечи епископа Партенија из 1970-их: „Млади људи данас немају радости. А да би имали радост, потребна је чиста савјест. А чиста савјест се стиче упознавањем Христа и Његових заповијести – љубави, смирења, милосрђа.“ „Највеће богатство једне земље није материјално богатство, већ дјеца која одрастају у добре људе. Ако дјецу учимо врлини, Бог ће ту земљу благословити и материјално.“ Припрема вјеронаука.нет/ Извор: bg-patriarshia.bg |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
June 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, Његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|