Сазнај новости из
хришћанског свијета
Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свег Истока г. Јован X се, 16. децембра 2024. године, састао са Његовом Екселенцијом премијером Грчке г. Киријакосом Мицотакисом, који је предводио делегацију грчке владе. Састанак је одржан у просторијама Архиепископије бејрутске, а присуствовао му је и Његово Високопреосвештенство митрополит бејрутски Илија Ауди – саопштавају из Антиохијске Патријаршије.
Током састанка разговарано је о историјским односима између Грчке и Антиохијске патријаршије. Они су се осврнули и на општу ситуацију у региону, укључујући посљедице рата у Либану и дешавања у Сирији. Премијер Мицотакис потврдио је сталну подршку Грчке Антиохијској патријаршији и хришћанском присуству на Блиском истоку уопште. Он је такође истакао посвећеност своје земље јачању споразума о прекиду ватре у Либану. Патријарх Јован је са своје стране истакао важност солидарности у овом тренутку искушења, позивајући све стране да остану јединствене. Он је истакао хитну потребу за брзим избором предсједника Либана и подвукао да је неопходно радити заједно на обнови Либана у свим аспектима и заједницама. Осврћући се на ситуацију у Сирији, Његово Блаженство је истакао улогу Цркве у подршци свом народу у актуелним дешавањима. Он је нагласио да су хришћани саставни дио националног ткива Сирије и позвао на интензивирање напора за укидање санкција сиријском народу. Обострано је истакнута значајна улога коју Грчка може да одигра у његовању мира на Блиском истоку, посебно у свјетлу текућих промјена у региону. Неколико дана раније, 4. децембра, Његово Блаженство Архиепископ атински и све Грчке г. Јероним II је на сајту званичном вебсајту Грчке православне цркве објавио саопштење у вези са ситуацијом у Сирији: „Ситуација у многострадалној Сирији поново је крајње хаотична. Унутрашњи оружани сукоб се поново погоршао са драматичним посљедицама по цивилно становништво. Напредовање екстремистичких оружаних елемената и окупација Алепа доводе у опасност међурелигијски састав становништва региона, који, између осталог, од давнина има грчко и грчко-православно становништво – под древном и поштованом Антиохијском патријаршијом и читавим Истоком – као и хришћанске заједнице у Сирији- јакобити, Јермени и други хришћани. Због дугогодишњег сукоба и трагичних посљедица, постоји реална опасност од потпуног искорјењивања православља и хришћанства из ширег региона, што би угрозило будућност самог региона. Света Грчка Црква изражава дубоку забринутост за развој ситуације у Сирији, као и искрену братску солидарност са Његовим Блаженством Патријархом антиохијским и свег Истока Господином Јованом X, Његовим Високопреосвештенством митрополитом алепским г. Јефремом, и страдалној православној скупштини у Сирији, као и браћи хришћанским предстојницима хришћанских цркава Сирије, али и свима онима који су прогоњени и у опасности. Грчка црква подстиче Владу Грчке, посебно Министарство спољних послова, да предузму дипломатске и хуманитарне иницијативе за нормализацију ситуације и обезбјеђивање присуства Грка и православаца у Сирији. Позива међународне организације и међународну заједницу да на све начине и ефикасно допринесу окончању дуготрајног и деструктивног сукоба, успостављању мира и реконструкцији региона, као и очувању вриједног и јединственог међурелигијског суживота и различитости уз поштовање и сарадњу“. Припрема вјеронаука.нет/ Извор: ecclesiagreece.gr |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|