Сазнај новости из
хришћанског свијета
Тинејџер пролази кроз веома тежак старосни период, чији је циљ формирање идентичности. Идентичност је схватање самог себе с једне стране као индивидуалну личност, а с друге – као пуноправног члана друштва. Другим речима, два основна задатка тинејџера су самопознавање и формирање припадности друштву.
Потешкоће са стицањем пријатеља могу да се крију како у првом, тако и у другом задатку. Ако тинејџер лоше схвата самог себе, не зна шта га занима, нема одређених погледа на свет, онда ће му бити тешко да нађе блиског човека. Јер да би схватио другог човека, треба прво да схватиш ко си ти. Ако тинејџер има проблем са осећањем припадности, онда ће оно бити вољно да се повлачи у себе, да избегава друштво и да налази споредне путеве за комуникацију. На пример, онлајн-игрице или социјалне мреже.Важно је помагати тинејџеру у оба смера. Да му помогнете да боље схвати самог себе, можете да предузмете следеће мере:
А дешава се да родитељи сами виде у детету свој наставак, те не желе да га пуштају. Јер док је то њихово дете, док оно зависи од њих, они осећају своју важност, имају смисао за постојање. И управо та жеља да контролишете дете, да га држите уз себе, може значајно да смета детету да стекне познанства. А онда у том случају би требало да родитељи иду код психолога. Као резултат, најважнија препорука за све случајеве живота, што се тиче дететових проблема, јесте формирање дубоких, поверљивих односа са њим. Без тога ће бити скоро немогуће да дођете до унутарњег света тинејџера. Оно мора само да изађе из њега и да контактира са вама, али одна морају бити испуњени важни услови: потпуно прихватање, безбедност, добронамерност. Аутор чланка: Ткаченко Глеб, психолог/Извор: фома.рс |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|