Сазнај новости из
хришћанског свијета
Војска и школа не треба да постану простор за пропаганду неопаганских идеја заснованих на негирању хришћанства и његовог изузетног доприноса стварању Русије као државе, навео је Његова Светост патријарх московски и све Русије г. Кирил.
У свом говору 24. септембра 2024. године на засиједању Високог црквеног савјета*, Његова Светост је истакао да је хришћанска мисија у војсци „захтјев времена“, тим прије што је „војном особљу, као ником другом, потребна ријеч Божија, подржана пастирским учешћем у њиховом животу“. „Рат ствара деформисане облике духовности. На примјер, неопаганске идеје често проналазе популарност међу војском због њиховог нагласка на насиљу и сили. Војска, као мјесто испољавања моћи, постаје привлачно окружење за такве идеје. То представља опасност за нецрквено војно особље, које може да се занесе реториком неопаганских проповједника“, рекао је поглавар Руске православне цркве. По ријечима Предстојатеља Цркве, сада је вријеме, посебно за војне свештенике, „да стално скрећу пажњу војницима на подвиге хришћанских светитеља који су служили Отаџбини у војсци, у Оружаним снагама, како би лажност мита да је херојство неспојиво са хришћанством доказало прије свега, дивним примјерима из живота светих ратника, који се брижљиво чувају у сјећању наше Цркве“ рекао је патријарх отварајући, у уторак, сједницу Врховног црквеног савјета. По ријечима патријарха, неопаганизам паразитира на лажној тези да су хришћанство и православље посебно неспојиви са војничким херојством, а пажња војног свештенства на подвиге светаца неопходна је да би се то оповргло.„Ми, наравно, знамо да то није тако, да је највеће херојство када човјек побиједи самог себе... Али то није очигледно многима, укључујући и оне које данас занима неопаганизам, јер неопаганизам промовише лично јунаштво, снагу и храброст. Погрешност овог мита доказују многи свети ратници, чије подвиге чува наша Црква“, додао је он. У истом контексту, Његова Светост је навео да „школски простор треба да искључи могућност промовисања неопаганских идеја заснованих на негирању хришћанства и његовог искључивог доприноса стварању руске државности“. – Да није било Руске Цркве, не би било Русије у оном облику у којем постоји, не би било уједињења словенских народа и стварања велике нације. Негирање овог доприноса значи подривање темеља идентитета нашег народа. „Авај, у посљедње вријеме смо постали тужни свједоци оваквих покушаја“, рекао је Високи Архијереј. С тим у вези, патријарх Кирил скренуо је пажњу на чињеницу да ако Црква не проповиједа, „онда је вакуум испуњен нечим другим“. * Високи црквени савјет Руске православне цркве (рус. Высший Церковный Совет Русской Православной Церкви) извршни је орган Руске православне цркве који дјелује при патријарху московском и све Русије и Светом синоду. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
March 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|