Сазнај новости из
хришћанског свијета
У недјељу, 6. априла 2025. године навршава се 100 година од упокојења Светог Тихона, Патријарха московског и све Русије (+ 1925). У ту част, Његова Светост Патријарх Кирил служио је у Пету недјељу поста- Глувну недјељу, Божанствену Литургију у Великом Саборном храму Донског ставропигијског манастира у Москви, у којем почивају нетљене мошти Светог Тихона. У порти Великог саборног храма Донског манастира предстојатеља Руске Православне Цркве дочекали:су замјеник предсједника Владе Руске Федерације г. Д.Н. Черњишенко, Митрополит каширски Теогност, представници Државне думе, политичких и привредних организација. У Великом саборном храму Донског манастира, предстојатељ Руске Православне Цркве се поклонио моштима Светог Тихона, а затим началствовао светом Литургијом уз саслужење високопреосвећених митрополита: Јувеналија (Појаркова); крутицког и коломенског Павла, воскресенског Григорија, волоколамског Антонија, владимирског и суздаљског Никандра, јарославског и ростовског Вадима, каширског Тегноста, јекатеринбуршког и верхотурског Јевгенија, тверског и кашинског Амвросија, псковског и порховског Матеја; као и преосвећених епископа балашишког и ореховско-зујевског Николаја и раменског Алексија; многобројног свештенства монаштва, као и гостију из помесних Православних Цркава, међу којима су били и Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, старешина Подворја Српске Православне Цркве у Москви, и протопрезвитер др Зоран Ранковић, декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду. Литургију, коју је појао хор Донског манастира (хоровођа П.В. Мунтјан), преносили су ТВ канали Сојуз и Спас и званична интернет страница РПЦ. Након што је прочитана Посланица Његове Светости Патријарха г. Кирила поводом стогодишњице упокојења Светог Тихона, Његова Светост Господ је служио молебан крај моштију светитеља.
Свети Тихон је изабран на Патријаршијски трон 18. (5.) новембра 1917. године на Помјесном Сабору РПЦ. Његово служење као Патријарх РПЦ догодило се у трагичном тренутку у историји Русије - револуцији 1917. године и грађанском рату који је услиједио. Сахрана је обављена 12. априла 1925. године, на Цвјетну недјељу, у Донском манастиру; Учествовало је 56 епископа и до 500 свештеника. У прољеће 1923. године совјетска влада је припремала судски процес против Светог Тихона, али огорчење и протестне ноте бројних страних земаља натерале су бољшевике да напусте ову идеју. У љето 1923. године Патријарх Тихон је пуштен из притвора, али је поступак против њега одбачен тек 1924. године. У јануару 1925. године здравље Светог Тихона се погоршало. Пребачен је из Донског манастира, у којем је биоо, у Бакуњинову приватну клинику на Остоженки. Осјећајући да се ближи смрт, светитељ је оставио тестамент у коме је именовао своје замјенике до новог избора патријарха. Патријарху је 7. априла постало још горе, и близу поноћи уснуо је у Господу. Дана 12. априла 1925. године, пред огромним мноштвом народа, патријарх Тихон је сахрањен у Донском манастиру. Архијерејски сабор Руске православне цркве је 1989. године прославио патријарха Тихона међу светитељима као светитеља. Његове нетљене мошти обретене су 1992. године у крипти Донског манастира. Организациони одбор за прославу сто година од упокојења Светог Тихона, Патријарха московског, основан је одлуком Светог Синода од 24. марта 2022. године, док је исте године 13. октобра 2022. године, на засиједању Светог Синода РПЦ усвојен општи план догађаја, који се поклапа са обележавањем 100-годишњице блаженопочившег упокојења Светог Тихона, Патријарха московског, 2025. године, према којем се празнична богослужења за празник Тихона прослављају на празник његове смрти. |
Loading... Access Octomono Masonry Settings
КАТЕГОРИЈЕ:
All
Архива
April 2025
|
С благословом предсједника Катихетског одбора Републике Српске и Федерације БиХ, његовог Високопреосвештенства митрополита дабробосанског Г. Хризостома, сајт уређује и води вјероучитељ Драган Ђурић!
|
|